Doplňky stravy – kdy je užívat a na co si dát pozor?

15.03.2024 Zhubnichytře s.r.o.

Určitě to znáte – venku se začalo ochlazovat a na vás ze všech médií skáčou reklamy na multivitamíny. Slibují pevné zdraví po celou zimu a navíc se prodávají za zvýhodněnou cenu. Skvělé, že? Ne tak docela. Výběr toho, zda (a případně jaké) budete užívat doplňky stravy, by měl stát na jiných pilířích, než jsou lákavé reklamy. Co vše byste při jejich výběru měli zohlednit? Dočtete se v tomto článku.

Doplňky stravy – kdy je užívat a na co si dát pozor?

Zdroj: Pixabay.com

Co jsou doplňky stravy

Doplňky stravy vypadají jako léčiva, ale neléčí. Pouze tělu dodávají to, co nepřijímá z běžné stravy. Jejich složení tvoří například vitaminy, minerály nebo výtažky z bylin.

Možná si říkáte, že pokud jíte zdravě, bez potravinových doplňků se obejdete, což je v pořádku. Dnešní doba je ovšem extrémně hektická. Lidé se orientují na výkon, stále někam spěchají, stresují se, jedí nepravidelně a málo spí. Vidíte se v tom taky? Pak byste užívání doplňků stravy mohli zvážit.

Obecně lze říct, že užívání suplementů je vhodné při zvýšené zátěži (psychické i fyzické), léčbě zdravotních potíží (jako podpůrné prostředky), alternativním stravování (např. veganství) nebo v období chřipek a dalších nemocí (doplňky pro podporu imunity).

Výběr by měl být vždy individuální

Na otázku, jaké doplňky byste měli užívat, neexistuje univerzální odpověď. Je totiž vždy potřeba zohlednit celkový životní styl. Zkuste si sami vyhodnotit, jak žijete a jak se cítíte, třeba i v průběhu celého roku. Jestli například zjistíte, že vás každoročně trápí jarní únava, může být dobré se zaměřit na kvalitu spánku a doplňky obsahující např. hořčík. S výběrem se můžete obrátit i na odborníka, jako je lékař, lékárník nebo výživový poradce.

 

Pro zajímavost – toto je jen krátký výčet živin, kterých mají Češi málo, a tak je vyhledávají v doplňcích stravy:

Omega-3

Češi sní zhruba 5 kg ryb za rok, což je asi 4× menší množství, než se doporučuje. Ryby jsou ale významným zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mohou působit preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním a vysokému krevnímu tlaku.

Vápník

Vápník je nezbytný zejména pro zdraví kostí a zubů. Lidský organismus vyžaduje jeho stálou hladinu v krvi. Je-li vápníku ve stravě nedostatek, tělo si jej bere z kostí. Důsledkem toho dochází ke vzniku různých onemocnění (např. osteoporózy = tou trpí asi ¾ milionu Čechů).

Vitamin D

Tento vitamin podporuje vstřebávání vápníku a tím velmi napomáhá k mineralizaci kostí. Vedle toho také hraje významnou roli ve funkci imunitního systému. Jeho využití v organismu je však mnohem širší. O to víc je alarmující, že jeho nedostatkem trpí téměř každý Čech.

Preferujte kvalitu, ne kvantitu

V případě, že jste se rozhodli doplňky stravy užívat, dbejte na jejich kvalitu. Zejména na internetu na vás budou číhat nabídky těch nejlevnějších suplementů, u kterých se můžete setkat s nepříjemnými riziky.

Výrobci totiž nemají povinnost prokazovat účinnost doplňků a toho značně využívají. Výsledkem jejich působení je trh přeplněný nefunkčními, různě nastavovanými suplementy. To je jeden z důvodů, proč je mnoho odborníků k užívání doplňků stravy skeptických. Je to prostě byznys.

Abyste tedy ochránili nejen svou peněženku, ale i zdraví, sáhněte po suplementech od renomovaných výrobců. Zaměřte se především na množství účinných látek v jedné dávce.

Pozor na kombinování s jinými doplňky nebo s léky

Buďte také obezřetní při kombinaci doplňků stravy. Některé živiny mohou působit protichůdně, jiné se naopak mohou z pohledu vstřebatelnosti podporovat. Proto se před koupí konkrétních doplňků stravy informujte o vlastnostech jednotlivých účinných látek. Znovu zdůrazňujeme – neostýchejte se požádat o pomoc odborníka.

 

Použité zdroje:

Doplňky stravy. (n.d.). NZIP.cz. https://www.nzip.cz/clanek/161-doplnky-stravy

Doplňky stravy ve sportu: kdy je užívat, kdy ne? (n.d.). NZIP.cz. 

https://www.nzip.cz/clanek/1596-doplnky-stravy-ve-sportu-kdy-je-uzivat-kdy-ne

Main nutritional deficiencies. (n.d.). PubMed Central (PMC). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9710417/

Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids and Their Health Benefits - PubMed. (n.d.). PubMed. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29350557/

Témata zdraví a bezpečnosti, SZÚ. (n.d.). SZÚ. https://archiv.szu.cz/tema

Vápník. (n.d.). NZIP.cz. https://www.nzip.cz/clanek/1146-vapnik

Osteoporóza nejčastěji láme zápěstí a krčky. Jak zlomeninu poznat a k čemu je to dobré - VZP ČR. (n.d.). VZP ČR. https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/osteoporoza-nejcasteji-lame-zapesti-a-krcky-jak-zlomeninu-poznat-a-k-cemu-je-to-dobre

Vitamin D. (n.d.). NZIP.cz. https://www.nzip.cz/clanek/1131-vitamin-d

Zdroj obrázků: Freepik


Výživa




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej nebudeme používat k posílání vtipů na pondělí, ale k zasílání důležitých či zajímavých sdělení.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes