Buchty jako z pohádky

11.02.2024 Pro prarodiče s.r.o.

Buchty jako z pohádky

Zdroj: Dagmar Kuželová

Suroviny těsto:

500 g hladké mouky

100 g cukru moučka

42 g droždí

1 dl oleje

250 ml  vlažného mléka

2 žloutky

sůl

Suroviny na náplně:

250 g tvarohu v kostce

cukr moučka

1 žloutek

vanilkový cukr (vanilková esence)

kůra z nastrouhaného citrónu (citrónová esence)

nebo

jablková povidla (případně piškoty)

Na dohotovení:

máslo

cukr moučka

trocha rumu

Postup přípravy:

Mouku odvážíme a přesypeme do mísy. Do mouky dále vyhloubíme důlek, ve kterém necháme vzejít kvásek z droždí a trochy vlažného mléka. Poté postupně přidáváme ostatní suroviny na buchty a vypracujeme hladké těsto. Necháme asi hodinu kynout na teplém místě. V průběhu kynutí těsto dvakrát prohněteme.

Než těsto vykyne, vymažeme pekáč olejem, předehřejeme si troubu 175 °C a nachystáme náplně. Tvarohovou připravíme smícháním uvedených surovin; jablková povidla necháme, jak jsou, případně zahustíme nastrouhanými piškoty. Také si rozehřejeme část másla.

Po vykynutí tvoříme z těsta kuličky a pokládáme na pomoučený tác. Když je všechno těsto spotřebované, začneme kuličky roztahovat od první na placky, které na střídačku plníme náplněmi. Buchty uzavřeme a skládáme do olejem vymazaného pekáčku vedle sebe. Kraje vždy potíráme rozehřátým máslem, aby se lépe oddělovaly. Necháme ještě asi 10 minut kynout. Než vložíme do trouby potřeme vršky buchet máslem. Pečeme asi 25 - 30 minut.

Do rendlíku přidáme zbytek másla, cukr moučku a trochu rumu.

Po vyjmutí z trouby potřeme horké buchty rozehřátým máslem s cukrem a rumem. Poté můžeme ještě pocukrovat.

Tip pro milovníky máku

Uvaříme si krupicovou kaši (dle návodu), přidáme mletý mák, cukr moučku (dle chuti), trochu  rumu na vůni a kůru z nastrouhaného citrónu.

 

Autorka receptu: Dagmar Kuželová 

Recepty
Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej nebudeme používat k posílání vtipů na pondělí, ale k zasílání důležitých či zajímavých sdělení.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes