Pěší turistika

12.02.2024 Ministerstvo zdravotnictví ČR

Chůze je přirozenou formou pohybu bez ohledu na věk, zdravotní stav a kondici. Je ideální startovací a bezpečnou pohybovou aktivitou. Chůze v přírodě – turistika, je doprovázena i širokou škálou poznávacích činností v prostředí lesů, polí, luk, skal ale i setkáváním s národní historií, lidovou tradicí, sloužící jako prostředek k rozšíření vědomostí. Chůze se stává vhodnou kompenzací nepříznivých faktorů dnešní civilizace.

Pěší turistika

Zdroj: Nzip.cz

Jaké jsou přednosti chůze a jaké má účinky na tělo?

  • Zlepšuje koordinaci a pohyblivost celého těla. Díky přirozenému fyziologickému pohybu se vytváří dostatek kloubního maziva, což šetří kloubní aparát. Lidé, kteří pravidelně chodí, mají menší riziko úrazů a zranění, a to díky lepším rovnovážným schopnostem i svalové síle.
  • Zvyšuje hustotou kostní tkáně, přispívá tak k vyšší pevnosti a odolnosti kostí, a tím předchází vzniku osteoporózy.
  • Snižuje pravděpodobnost vzniku srdečně cévního onemocnění jako je infarkt, mozková mrtvice, onemocnění periferních tepen.
  • Optimalizuje lipidové spektrum, snižuje se hladina cholesterolu, zvyšuje se citlivost buněk na inzulín a oddaluje se riziko vzniku a závažnost cukrovky II. typu.
  • Přispívá k optimalizaci tělesné hmotnosti zrychlením metabolismu.
  • Zlepšuje činnost mozku, který se lépe prokrvuje, tím i okysličuje a zlepšuje se paměť.
  • Při chůzi se zvyšuje produkce hormonů jako je dopamin, endorfiny a serotonin, což zlepšuje náladu i kvalitu spánku.

Je potřeba na turistiku nějaké speciální vybavení?

Množství výzbroje je závislé na typu, délce a obtížnosti akce, ročním období, na velikosti skupiny a na zkušenostech účastníků. Nejdůležitější je asi vhodná obuv, je nutné ji vybírat podle terénu, kde budeme chodit. Výběr by měl splňovat některá kritéria, jako je pevnost, pružnost, pohodlnost, lehkost a relativní trvanlivost. V těžkém kamenitém terénu a tam, kde hrozí uklouznutí, je nezbytná obuv zpevňující hlezenní kloub (kotník) a proti uklouznutí tvarovaná podrážka. Důležité je, se projít při nákupu na nakloněné rovině směrem nahoru i dolů. Při sestupu nesmějí prsty bolestivě narážet do špičky, při výstupu by se neměla pata zvedat.

Oblečení by mělo odpovídat aktuálnímu počasí. Důležité je, aby bylo pohodlné a prodyšné. Doporučovaný je funkční materiál, který dobře odvádí pot, rychle schne a je příjemný na tělo. Vzhledem k tomu, že se při chůzi tělo zahřívá, je užitečné oblečení „vrstvit“, aby bylo možné postupně jednotlivé vrstvy odkládat nebo při případném ochlazení se naopak přiobléct. Nezbytným doplňkem je pláštěnka, případně deštník.

Pro potřeby vycházek a malých výletů je optimální malý batoh (do 30 litrů), pro náročnější víkendové akce batohy s objemem 30-50 litrů. Velké batohy s objemem 50–75 litrů jsou určené pro vícedenní akce. Tyto batohy mají nastavitelná záda s tvarovaným bederním pásem a tvarovanými popruhy.

Co si máme představit pod pojmem severská chůze nebo „nordic walking“?

Nordic walking neboli severská chůze je vhodnou, oblíbenou a finančně dostupnou variantou chůze pro všechny věkové kategorie se speciálními hůlkami. Při této tréninkové/kondiční chůzi jsou zapojovány do pohybu téměř všechny svalové partie, až 90 % svalů celého těla. Kromě svalů nohou i svaly paží, ramen a svaly trupu. Zároveň dochází k odlehčení nosných kloubů a ke zlepšení pohyblivosti páteře, často vedoucí k úlevě od případných bolestí. Podle dynamiky chůze a obtížnosti terénu může být energetický výdej až o 20 % vyšší než u běžné chůze, což vede ke zvýšení kondice i k rychlejší redukci hmotnosti.

Pro takovou turistiku je asi důležitý výběr správných hůlek?

Rozlišujeme dynamickou chůzi, tzv. „severskou“ nordic walking a chůzi v členitém terénu s trekingovými holemi.

  • Hůlky pro chůzi Nordic Walking (NW) – hlavní funkcí NW hůlek je dynamika, slouží k aktivnímu odrazu při každém kroku. Při chůzi NW je v pohybu také horní polovina těla, aktivně se zapojuje větší počet svalů a stoupá energetický výdej.
  • Trekingové hole – zásadní funkce trekingových hůlek je opora a ochrana kloubů při překonávání nerovných horských terénů, potoků, při pohybu v mlze nebo za tmy. Trekingové hole se používají především pro horskou turistiku.

Výběr správných hůlek je velmi důležitý, cena není vždy rozhodující. Hůlky je dobré si před zakoupením vyzkoušet z důvodu jejich správné délky.

Jaká má tedy být správná délka hůlek?

Správná délka hůlek ovlivňuje techniku chůze. Délka hůlek musí odpovídat tělesné výšce, měření by se mělo provádět v obuvi, ve které se chodí.

Pro chůzi v rovném terénu lze vypočítat vzorcem: výška chodce x 0,68 cm s tolerancí ± 5 cm. Druhou možností je hůlky při nákupu prakticky vyzkoušet tak, že ve vzpřímeném stoji, s pokrčenými lokty u těla v úhlu 90° (zdatnější chodci), hůlky držíme s poutky na ruce rovnoběžně s tělem. Pro méně zdatné platí, že úhel v lokti je otevřenější a tedy hůlky mohou být o cca 5 cm kratší.


Zdroj: nzip.czAktivity Zdraví
Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej nebudeme používat k posílání vtipů na pondělí, ale k zasílání důležitých či zajímavých sdělení.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes