Babka jóga ve Slavičíně

07.02.2024 Alena Kučerová

Ve Slavičíně se v sokolovně scházejí každé pondělí seniorky na cvičení jógy s Monikou Vojkůvkou. O cvičení je velký zájem a je třeba pochválit tamní radnici i Zlínský kraj, kteří aktivitu finančně podporují. S Monikou jsme se sešly k povídání o józe, zejména té seniorské.

Babka jóga ve Slavičíně

Zdroj: Alena Kučerová

Jak dlouho se věnujete józe?

Na lekci jógy jsem jako účastník zašla poprvé v roce 2016 v San Francisku a okamžitě jsem si ji zamilovala. Od té doby jsem měla možnost vyzkoušet si různé druhy jógy v různých studiích u nás i v zahraničí a postupně jsem si uvědomovala, že mě tato aktivita baví natolik, že bych do ní chtěla proniknout hlouběji a třeba své zkušenosti s ní předávat i dál.

Mateřská dovolená mi poskytla čas potřebný ke studiu a absolvování lektorského kurzu jógy a přestěhování do rodného Slavičína mi zase otevřelo možnost otevřít si vlastní jógové studio.

Jak jste přišla na myšlenu pořádat kurzy určené speciálně pro seniorky?

Nápad nabídky lekcí jógy pro seniory vznikl na popud poptávky starších spoluobčanek ze Slavičína a okolí na lekce jemné jógy. Jsou fyzicky aktivní a chtěly být i nadále. Tato část naší společnosti bývá často opomíjenou skupinou, co se týká skupinových pohybových aktivit. Trápí je různá zdravotní omezení související s věkem, na lekce klasické jógy, které ve studiu volně nabízíme, si už netroufnou, a na klasičtější cvičení pro seniory, které se pak provádí již spíše na židlích a je opravdu velmi jemné, jsou ještě stále v příliš dobré fyzické kondici. Hledala jsem něco mezi těmito dvěma variantami a rozhodli jsme se zahájit kurz lekcí jógy pro (aktivní) seniorky a nabídnout zájemkyním možnost seznámit se s jemnou formou jógy.  

Účast v kurzu nabízí možnost pravidelně se setkávat se svými vrstevnicemi, obnovit stará přátelství i navázat nová. Jsem velmi ráda, že se ve Slavičíně senior jóga těší takové oblibě!


Čím se seniorská jóga liší od té standardní, dá-li se to tak napsat?

Senior jóga je šetrná k pohybovému aparátu, využívá vhodné jógové a zdravotní cviky a dechové a relaxační techniky. Cvičíme v klidném tempu především cviky pro rozvolnění kloubů, aniž bychom je zatěžovali, a na protažení a jemné posílení svalstva. Klademe důraz na správné dýchání, kterému je věnována velká pozornost, a také na to, aby každý cvičil dle svých možností.

Jóga není o výkonu ani o soutěživosti. Je vhodná pro každého bez ohledu na věk, pohlaví nebo fyzickou zdatnost a určitě ji doporučuji každému, kdo i ve vyšším věku chce zůstat aktivní. Stejně jako ostatní lekce jógy, i jóga pro seniory je zakončena uvolňující relaxací, která je oblíbenou součástí našich setkání.

Který cvik je mezi vašimi cvičenkami nejoblíbenější.

Jedna z nejoblíbenějších ásán, neboli jógových pozic, je určitě šavásana, ve které setrváváme během závěrečné relaxace. Často a ráda v ní pracuji s cíleným uvolňováním konkrétních částí těla, a s vizualizací, při nichž účastnice beru na nejrůznější zajímavá místa, beztoho, aniž by musely opustit své podložky.

Na závěr našeho rozhovoru dovolte vlastní zkušenost. Zdravotní problémy mě před časem dovedly až k vyšetření na magnetické rezonanci. Kdo toto vyšetření absolvoval, ví, o čem to je. Jako klaustrofobik jsem zasouvání do tunelu vnímala velmi těžce. A když se ozvaly rázy a různé další zvuky, musela jsem se moc držet, abych neutekla. Doporučované počítání ani zpívání oblíbených písní nezabíralo. A v tom mi na mysl přišla vzpomínka na Niku a její šavásánu. A tak jsem se naladila na její hlas a přesunula na prosluněnou pláž a vyšetření, které dopadlo dobře, jsem bez dalších problémů zvládla.

Autorka: Alena Kučerová

Aktivity Zdraví
Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej nebudeme používat k posílání vtipů na pondělí, ale k zasílání důležitých či zajímavých sdělení.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes