Cestovní lékárnička nesmí chybět

10.06.2024 Pro prarodiče s.r.o.

Cestování bývá příjemným zážitkem, ale je důležité být připraven na nečekané situace. Jednu z nejdůležitějších součástí zavadla představuje cestovní lékárnička. Ta by neměla v zavazadle nikdy chybět. Cestovní lékárnička obsahuje základní léky a pomůcky potřebné k řešení běžných zdravotních problémů.

Cestovní lékárnička

Zdroj: freepik.com

Jakou základní výbavu tedy musí lékárnička obsahovat, aby vaše dovolená byla plná pouze příjemných zážitků? 

Zcela jistě sem patří náplasti - v celku (určené k nastříhání) či jednotlivě balené, ať už obyčejné na pouhé překrytí rány či oděrky; dále hojivé (např. na puchýře), případně na citlivou pokožku nebo sterilní a voděodolné. U běžných náplastí je potom vhodné vybírat ty s antiseptickým polštářkem obsahující některou z antimikrobiálně působících látek, jež pomáhá předcházet infekcím. 

Praktickými pomocníky na cestách jsou rovněž různé čisticí a desinfekční spreje či roztoky k vyčištění rány. Tyto přípravky zabraňují infekci, ránu zvlhčí a urychlí její přirozené hojení.

V případech akutních modřin či výronů přijdou vhod nejrůznější chladivé spreje poskytující rychlé zchlazení, a tím i znecitlivění a zmírnění bolestivosti. Hodí se zabalit i gelový polštářek použitelný jako teplý nebo studený obklad. Hodí se také obvazy či obinadla.

Rozhodně nezapomeňte na lék proti bolesti či snížení teploty na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu. Zabalte rovněž pastilky s obsahem látek přispívajících ke zklidnění podrážděných sliznic (na zklidnění suchého kašle či chrapotu), které často obsahují vitamin C podporující normální funkci imunitního systému; nosní i oční kapky, léky proti průjmovým onemocněním a v neposlední řadě též léky proti nevolnosti.  

Zajisté není potřeba připomínat opalovací přípravky s vysokým SPF a mast nebo pěnu s panthenolem na regeneraci pokožky po dni stráveném na slunci. Stejně tak oceníte přípravky proti komárům, protože v mnoha dovolenkových destinacích se bez repelentů zkrátka neobejdete. 

V lékárničce určitě mají své místo i osvědčené léky na alergii na sluníčko nebo poštípání, zejména, pokud o sobě víte, že jste alergik.  

Do postranní kapičky lékárničky ještě přidejte teploměr, nůžky a pinzetu nebo jehlu. 

Před odjezdem ještě raději obsah své lékárničky zkonzultujte se svým lékařem či lékárníkem, abyste měli všechny důležité léky, které pravidelně užíváte a aby vše odpovídalo vašemu zdravotnímu stavu i nařízením leteckých společností, případně podmínkám cílových destinací.

S přehlednou a dobře vybavenou lékárničkou se můžete vydat za dobrodružstvím s vědomím, že jste připraveni čelit drobným zdravotním potížím, jež se mohou během dovolené vyskytnout.  


Zdroj: redakce PROPRARODIČE

Bezpečnost Cestování Zdraví
Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes