Dobrovolnictví ve zdravotnictví

27.05.2025 Ministerstvo zdravotnictví ČR

Dobrovolnictví je svobodně zvolená činnost bez nároku na finanční odměnu. Dobrovolník může ve zdravotnictví pomáhat s řadou činností: zpříjemňovat čas hospitalizovaným pacientům, pomáhat s osvětou či třeba s řešením následků povodní.

Pomoc ve zdravotnictví společnými silami

Zdroj: freepik.com

Dobrovolnictví ve zdravotnictví je speciální dobrovolnický program realizovaný ve zdravotnických zařízeních poskytovatelů zdravotních služeb. Patří k programům s nejvyššími nároky na organizaci z důvodu zranitelnosti pacientů a jejich bezpečí. Prioritou je především zajistit kvalitu poskytované zdravotní péče a bezpečí pacientů během dobrovolnické činnosti.

Dobrovolnictví ve zdravotnictví je vědomá, svobodně zvolená činnost ve prospěch druhých, kterou ve zdravotních službách poskytují dobrovolníci bez nároku na finanční odměnu. Dobrovolníci ve zdravotnickém zařízení nenahrazují práci odborného zdravotnického a pomocného personálu a neposkytují zdravotní služby.

Dobrovolníci se mohou rozhodnout, v jaké oblasti chtějí pomáhat. Možností je více, např. v psychologické podpoře pacientů, kdy s nimi tráví čas a zpříjemňují jim různými volnočasovými aktivitami hospitalizaci. Mohou také pomáhat při osvětových aktivitách a informačních kampaních na podporu zdraví, v organizačních a technických oblastech či při řešení následků mimořádných situací.

Co znamená být dobrovolníkem ve zdravotnictví?

Dobrovolník se stává součástí podpůrného týmu ve zdravotnickém zařízení. Zájemci procházejí vstupním pohovorem a absolvují školení. Musí prokázat zralost, empatii, schopnost komunikace, respekt k druhým a dodržovat mlčenlivost.

Být dobrovolníkem ve zdravotnictví znamená věnovat svůj čas, energii a empatii druhým lidem – pacientům, jejich rodinám i zdravotnickému personálu – bez nároku na finanční odměnu. Dobrovolník se stává součástí podpůrného týmu ve zdravotnickém zařízení, kam přináší lidskost, naslouchání, úsměv a často i pomoc tam, kde již končí běžné profesní role zdravotníků.

Kdo se může stát dobrovolníkem ve zdravotnictví?

Dobrovolníkem ve zdravotnictví se může stát každý, komu je více než 18 let. Lidé od 15 let mohou „dobrovolničit“ pouze se souhlasem zákonného zástupce. Zájemci procházejí vstupním pohovorem s koordinátorem dobrovolníků a absolvují školení, které jim umožní zvládnout nároky konkrétního typu dobrovolnické činnosti, které si po dohodě s koordinátorem zvolí.

Jaké vlohy jsou vhodné pro dobrovolníka?

Mezi základní předpoklady patří emocionální zralost, empatie, schopnost komunikace, spolehlivost a respekt k druhým. Velmi cenná je i schopnost týmové spolupráce, pokora a ochota učit se novým věcem. Vzhledem k citlivosti zdravotnického prostředí je nutné dodržovat mlčenlivost a náležité etické zásady.

Jak se stát dobrovolníkem ve zdravotnictví?

Zájemci o dobrovolnictví ve zdravotnictví se mohou obrátit na dobrovolnická centra přímo ve zdravotnických zařízeních poskytovatelů zdravotních služeb, kteří programy dobrovolnictví realizují. Kontaktní údaje bývají k dispozici na internetových stránkách zdravotnických zařízení.

  • Dobrovolnictví ve zdravotnictví není jen služba druhým – je to i cesta osobního růstu a hlubšího pochopení lidských hodnot.


Autor: Ministerstvo zdravotnictví ČR (zdroj:nzip.cz)

Podpora, pomoc, péče Pomoc v nouzi Dobročinnost Dobrovolnictví




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2025 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes