Elektronické zdravotnictví: lidé přestanou přenášet mezi ordinacemi papíry

23.05.2025 MaVe PR

Méně zbytečných vyšetření a rychlejší přístup k diagnóze – elektronizace zdravotnictví významně sníží zátěž lékařů i pacientů. Žádanky a lékařské zprávy totiž mezi ordinacemi kolují stále na papíře. Pacienti je navíc často zapomínají předat nebo je ztrácí, a praktikům pak v dokumentaci chybí důležitá data o jejich zdravotním stavu. Téma digitalizace řešili odborníci minulý týden na XIX. jarní interaktivní konferenci Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP ve Slovanském domě v Praze.

Lékař, pacient, rozhovor, recept

Zdroj: freepik.com

Duplicitní vyšetření a chybějící elektronická komunikace

„V praxi se vyšetření často zbytečně duplikují. Pacient absolvuje například odběr krve nebo rentgen u několika různých specialistů. Přitom by stačilo, aby si lékaři výsledky a informace o zdravotním stavu pacientů mezi sebou předali elektronicky,“ přibližuje MUDr. Cyril Mucha, místopředseda SVL pro digitalizaci a IT. Prodlevy v elektronizaci zatěžují nejen lékaře a pacienty, ale celý zdravotnický systém. Problémem je také to, že komunikace mezi ordinacemi v řadě případů stále závisí na pacientovi, který by měl papírovou lékařskou zprávu přinést. To se ale ne vždy povede. Pacienti je totiž nepředají, nebo je dokonce ztrácí. „Troufám si říct, že k nám praktikům se dostává méně než polovina lékařských zpráv, které by k nám měly doputovat,“ říká MUDr. Vojtěch Mucha, předseda Mladých praktiků. ,

E-žádanky jako řešení problému

Podobné je to u žádanek, které dostávají pacienti taktéž na papíru. Od příštího roku to ale bude jinak. Měla by totiž začít fungovat takzvaná e-žádanka. „Vyhneme se tak tomu, že je budou pacienti ztrácet nebo že se na vyšetření nestihnou objednat včas. U elektronických žádanek navíc uvidíme, kde a jak dlouho od objednání byly využity, díky čemuž budeme mít větší přehled o dostupnosti zdravotní péče u nás,“ dodává MUDr. Vojtěch Mucha.

eZpráva pro bezpečné sdílení dat

Část lékařů mezi sebou elektronicky sdílí data pacientů už v současné době, a to díky takzvané eZprávě. Funguje jako bezpečný komunikační systém určený přímo pro zdravotnické účely. „Přes něj si mohou lékaři mezi sebou posílat zprávy, výsledky vyšetření nebo doporučení. Jedná se o speciální zašifrovaný a zabezpečený e-mail, aby data pacienta nemohl nikdo napadnout a viděli je pouze ti, kteří mezi sebou informace sdílí,“ vysvětluje MUDr. Cyril Mucha. Stále se ale nejedná o plošný standard, zdravotnická zařízení se do systému zapojují dobrovolně.

Elektronická zdravotní dokumentace jako základ digitalizace

Aby digitalizace zdravotnictví v praxi opravdu fungovala, je potřeba, aby měly všechny ordinace správně zavedenou elektronickou zdravotní dokumentaci. Dosud jsou předpisy o jejím vedení značné složité, takže mnoho lékařů nemá jasno, jak s dokumentací správně pracovat. Proto vznikl doporučený metodický postup. „Digitalizace zdravotnictví nemůže fungovat, když bude dokumentace v papírové formě a uložená v plechových kartotékách. Vytvořili jsme proto praktický návod, který má lékařům pomoci nastavit vedení dokumentace tak, aby byla vedena správně (lege artis) a připravená pro elektronickou výměnu informací,“ říká MUDr. Cyril Mucha. Kromě rychlejší komunikace mezi lékaři má elektronizace pomoct také s administrativní zátěží. Praktici tráví obrovské množství času přepisováním údajů, vyhledáváním výsledků nebo dvojím vedením dokumentace – v papírové i digitální podobě. Lékaři odhadují, že jim administrativa zabere až třetinu pracovní doby.

Umělá inteligence v budoucnosti zdravotnictví

Do budoucna by část papírování mohla převzít umělá inteligence. Praktici už s prvními formami AI pracují, například s virtuálními asistentkami, které třídí požadavky pacientů a předávají je lékaři. V následujících letech očekávají další rozšíření této technologie. „Umělá inteligence má potenciál proměnit zdravotnictví stejně zásadně jako digitalizace. Může zvýšit efektivitu péče a zároveň posílit bezpečí pacientů – například tím, že upozorní na možné lékové interakce, pohlídá dávkování léků ve vztahu k hmotnosti, funkci ledvin nebo dalším parametrům,“ uzavírá MUDr. Vojtěch Mucha.

O SVL ČLS JEP

Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (SVL ČLS JEP) je dobrovolné sdružení lékařů, jehož cílem je skrz odbornou činnost zajišťovat stálý rozvoj oboru všeobecného lékařství, poskytovat praktickým lékařům vzdělávání, a tím podporovat rozvoj kvalitní primární péče jako základu našeho zdravotního systému. SVL ČLS JEP praktickým lékařům zprostředkovává aktuální informace z oboru, zveřejňuje a pravidelně aktualizuje doporučené diagnostické postupy a organizuje semináře a konference blíže se zabývající aktuálními otázkami v oboru. Všechny tyto nové informace se vždy snaží stavět na principu evidence-based medicine. Většinu členů (cca 5 000) tvoří běžní lékaři z praxe, kteří mají přehled o problémech, s nimiž se praktičtí lékaři běžně potýkají, a jsou tak schopni přinášet lékařům do ordinací řešení, která skutečně potřebují. Společnost všeobecného lékařství úzce spolupracuje s více než 120 odbornými společnostmi a spolky lékařů, se kterými se podílí na výzkumných projektech. Více informací na svl.cz.


Zdroj: MaVe PR

U lékaře Zdraví Aktuálně Technologie




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2025 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes