Klíčení semínek a jejich přínos pro lidské tělo

08.06.2024 Pro prarodiče s.r.o.

Klíčení semínek nabývá na popularitě jako způsob zlepšení kvality potravin a posílení zdraví. Jednoduchý postup klíčení doma zvyšuje obsah živin v semenech a snižuje obsah škodlivých látek. Článek vám přináší návod, jak správně klíčit semena a uvádí přínosy, které tato metoda přináší pro lidské tělo. Klíčení zvyšuje výživovou hodnotu potravy, podporuje zdraví trávicího traktu, posiluje imunitní systém a zlepšuje celkovou energetickou hladinu. Je to skvělý způsob, jak obohatit svůj jídelníček a podpořit zdravý životní styl.

Klíčení semen

Řeřicha (zdroj: Pixabay.com)

Klíčení semínek je v posledních letech stále populárnější způsob, jak zlepšit kvalitu a využitelnost potravin. Nejenže se tím zvyšuje obsah živin v semenech, ale také se snižuje obsah některých látek, které by mohly potenciálně negativně ovlivnit lidské zdraví. V tomto článku se dozvíte, jak správně nechat klíčit semínka a jaké přínosy pro lidské tělo s sebou klíčení nese.

Jak správně nechat semínka klíčit?

Proces klíčení semínek je velmi jednoduchý a může být prováděn doma bez problémů. Potřebujete pouze semínka, vodu a čas. Postup je následující:

1.     Vyhledejte si kvalitní semena. Pro klíčení jsou nejvhodnější semena, která nebyla tepelně zpracována nebo lisována. Můžete si je zakoupit v obchodě s potravinami nebo u výrobce, kteří se specializují na semena určená pro klíčení.

2.     Semena opláchněte. Semena opláchněte pod tekoucí vodou, aby se odstranily případné nečistoty.

3.     Dejte semena do nádoby a zalijte vodou. Pokud nevíte, kolik vody přesně přidat, můžete použít pravidlo jedna až dvě lžíce semen na šálek vody.

4.     Nechte semena namočená. Namáčejte přes noc nebo minimálně několik hodin. Voda by měla být vlažná, aby se urychlil proces klíčení.

5.     Semena opakovaně propláchněte. Namočená semena opakovaně proplachujte pod tekoucí vodou, aby se odstranily enzymy, které mohou způsobit nevolnost.

6.     Nechte semena klíčit. Semena dejte na talíř nebo do misky a zakryjte je. Nechte je klíčit na tmavém místě při teplotě okolo 20°C. Proces klíčení může trvat několik dnů. (Jako nádobu doporučujeme sítko, proplachování bude rychlejší)

7.     Skladujte klíčky v ledničce. Po dokončení klíčení můžete klíčky skladovat v lednici až po dobu jednoho týdne.


Praktická ukázka: mungo klíčky 1.den


Mungo klíčky 2.den


Mungo klíčky 3.den ( Můžeme již ukládat do chladu. )


  Mungo klíčky 4.den ( Jakmile začínají vyrážet lístečky, začínají být klíčky mírně nahořklé )  

Klíčky jsou výborné jako posypka pro hlavní chody. Dodají pokrmu jistou jemnost a křupavost. Hodí se i k pečivu a do salátů. Dají se přikusovat jen tak, například místo bramborových lupínků.

Jaké jsou přínosy klíčení semínek pro lidské tělo?

Klíčení semínek má mnoho přínosů pro lidské tělo. Zde je několik z nich:

1.     Zvyšuje výživovou hodnotu potravy - Klíčení semínek snižuje obsah kyselin a těžkých kovů, což umožňuje lepší vstřebávání živin. Semena se také stávají bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a enzymů.

2.     Podporuje zdraví trávicího traktu - Klíčení semínek pomáhá vytvořit přátelské bakterie ve střevech, což podporuje zdraví trávicího traktu a zlepšuje trávení.

3.     Posiluje imunitní systém - Klíčení semínek je bohaté na vitamín C a další antioxidanty, což pomáhá posílit imunitní systém a ochránit tělo před chorobami.

4.     Zlepšuje energetickou hladinu - Klíčení semínek obsahuje velké množství vitaminů a minerálů, které podporují zdravou funkci těla a zlepšují energetickou hladinu.

Celkově lze říci, že klíčení semínek je skvělým způsobem, jak zvýšit výživovou hodnotu potravy, posílit imunitní systém a zlepšit zdraví trávicího traktu. 

 

Vaše redakce PROPRARODIČE.CZ

Zdraví Výživa
Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes