Klimatizace: jak zvládnout vedra v autě či kanceláři bez úhony?

03.07.2025 PEAR Media

V horkých dnech dokáže krásně zchladit, klimatizace je ale také častou příčinou zdravotních problémů. Ohrožuje svaly, klouby i zrak. Jak se kvůli klimatizaci nepřipravit o pohodové léto?

Ženská ruka zapíná v autě klimatizaci.

Zdroj: freepik.com

Míra užívání klimatizace není v Česku tolik zakořeněná jako v jižnějších státech Evropy, vlastní ji jen 16 procent domácností, situace se ale rychle mění. Podle výzkumu agentur Nielsen a ResSOLUTION Group je klimatizováno minimálně 37 procent pracovišť a pro téměř 80 procent Čechů jsou chladnější prostory v létě důležité při výběru obchodů, restaurace či kavárny k posezení.

SEĎTE MIMO PROUD VZDUCHU

Náhlé přechody z tepla do zimy a naopak však mohou způsobit řadu obtíží. Jedním z typických následků jsou ztuhlé a bolestivé svaly. „Svaly mohou prochladnout kvůli průvanu, klimatizaci i při rychlých změnách teploty, například když se člověk zpotí a hned vychladne. Syndromy zmrzlého ramene, tenisový loket a další nemusí být jen z přetížení, častou příčinou bývá právě prochladnutí, kdy typicky v autě klimatizace fouká jen z jedné strany. V kanceláři zase, táhne-li zezadu na odkrytá záda, odnesou to bolestivá bedra. Tomu se často vystavují i lidé v klimatizovaných fitcentrech, kteří po výkonu sedí na lavičce v průvanu. Prevencí jsou zakrytá bedra a ramena, například lehčím šátkem,“ upozornila fyzioterapeutka.

NA BOLESTI TEPLO

Mírné omezení v rozsahu pohybu, pocit ztuhlosti či bolest bývají prvními varovnými signály, kdy už je třeba problém řešit a co nejdřív zabránit jeho rozvinutí. Vhodnou metodou na doma je aplikace suchého tepla – přikládání elektrické dečky, gelových sáčků, nahřívacích polštářků, a citlivé protahování. „Po dlouhé cestě za volantem, když má člověk pocity ztuhlé šíje, bolesti při otáčení hlavy, které mohou přecházet až v migrénu, nebo po prochladnutí u otevřeného okna lze použít gelové sáčky, které svaly přihřejí do hloubky (až na 40 stupňů Celsia). Doporučuji mezi gelový sáček a kůži položit bavlněný kapesník nebo utěrku, abyste cítili úlevné prohřátí, ale nespálili se. Pokud příznaky neustoupí do tří dnů nebo naopak sílí, je namístě vyhledat odbornou pomoc,“ dodala fyzioterapeutka.

ZVLHČUJTE OČI

Podobné zdravotní problémy představují také větráky namířené přímo na člověka. Jakýkoli proud vzduchu obecně vysušuje pokožku a způsobuje pálení očí. „Mezi nejčastější obtíže patří osychání povrchu oka. Náchylnější bývají lidé, kteří trpí sníženou schopností tvorby slz nebo zhoršenou kvalitou slzného filmu, kteří pak v ordinaci popisují nepříjemné projevy jako pocit písku v očích, pálení, řezání či paradoxně i zvýšené slzení. Aplikace umělých slz bez konzervačních látek může nepříjemným projevům předejít nebo očím ulevit,“ popsal oční lékař.

NENECHTE KRK ZATUHNOUT

V kancelářích nebo za volantem lidé sedí převážně strnule, se zaťatými šíjovými a trapézovými svaly. Chlad z klimatizace proto může být „poslední kapkou“, kdy se obyčejná svalová ztuhlost změní v blokádu páteře. „Téměř všichni pracovníci v kanceláři mají předsunuté držení hlavy, které trvale poškozuje vzpřímené držení těla. Obecně platí, že šíje nejvíce bolí ráno a s postupem dne intenzita bolesti ustává. Je tedy žádoucí krk co nejvíce protahovat, a to i v autě, při čekání na semaforech nebo v zácpách. Zakroužit hlavou, promasírovat. Především při delším řízení je důležité nenechat svaly zatuhnout,“ varovala fyzioterapeutka.

NEPĚSTUJTE BAKTERIE

S provozem klimatizace je také spojeno riziko zvýšeného výskytu a kumulace škodlivých mikroorganismů. Nedostatečně vyčištěné filtry omezují proudění vzduchu a mohou vést k množení bakterií a nežádoucích mikroorganismů. „Zvlášť v automobilech ve špatně udržovaných klimatizacích se mohou vyskytovat plísně a bakterie, nejčastěji bakterie Legionella, která způsobuje takzvanou ‚nemoc z klimatizace‘. Ta se velmi podobá zápalu plic. Jejími příznaky jsou celková slabost, bolesti hlavy a suchý kašel, který doprovází bolest na hrudi. Dezinfekce a čištění pylových filtrů v klimatizaci by se mělo provádět ideálně každoročně,“ uvedla lékařka oční kliniky.

V AUTĚ O 5 °C MÉNĚ

U novějších aut je klimatizace samozřejmostí v základní výbavě. Obvyklou chybou napříč uživateli je ale intenzita jejího zapínání. „Optimální rozdíl mezi teplotou uvnitř a venkovní teplotou je pět stupňů Celsia. Co se týče klimatizace v autech, měla by se zapínat jen na 15 minut a teplota by neměla klesnout pod dvacet jedna stupňů Celsia. Úskalím klimatizace v autě je především nastavení trysek pro přívod vzduchu. Pokud je nasměřujeme přímo na obličej, možná se budeme v horku cítit lépe, oči nám ale nepoděkují. Hrozí pocit pálení, řezání a svědění očí. Pro oči nejšetrnější je nastavit proud ochlazeného vzduchu směrem nahoru na čelní sklo,“ dodal oční chirurg.


Zdroj: PEAR Media

Péče o sebe Prevence Zdraví



Další články



Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2025 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes