Metodika snadného čtení (easy-to-read): co to je?

23.08.2024 Ministerstvo zdravotnictví ČR

Metodika snadného čtení (anglicky easy-to-read) byla navržena speciálně pro takové texty, které mají být srozumitelné i lidem s mentálním postižením, s kognitivními poruchami apod. Texty připravené podle metodiky snadného čtení jsou využitelné i pro lidi se sluchovým znevýhodněním, cizince či seniory.

Metodika snadného čtení

Zdroj: nzip.cz

Srozumitelný jazyk

Současný trend přístupné společnosti zavádí nová pravidla pro psaní různých sdělení občanům. Především úřední výnosy ale i další důležité informace bývají nesrozumitelné i lidem s vyšším vzděláním. Proto se začíná prosazovat přístup, kdy se texty píší v tzv. srozumitelném jazyce (anglicky plain language).

Srozumitelný jazyk se zaměřuje na to, aby psané informace byly předávány jasně, přesně a přehledně. Cílem je vyhnout se dlouhým spletitým větám a žargonu konkrétního oboru. Takovéto texty mají být srozumitelné co nejširšímu spektru čtenářů.

Srozumitelným jazykem píše autor laikům, veřejnosti. Za laiky přitom považuje všechny, kteří nejsou odborníky v jeho oboru. Sdělení ve srozumitelném jazyce je smysluplné, jednoznačné a pochopitelné už po prvním přečtení. Srozumitelným jazykem musí být sděleny i složité odborné informace.

Zjednodušený jazyk

Vedle srozumitelného jazyka se začal rozvíjet koncept snadného čtení (anglicky easy-to-read). Tímto zjednodušeným jazykem se mají psát sdělení lidem, kteří mají potíže i se čtením srozumitelného textu. Jsou to lidé s mentálním postižením, lidé demencí, cizinci s nižší znalostí češtiny, dyslektici, lidé s ADHD, někteří sociálně vyloučení lidé a další skupiny. Patří k nim například i lidé, kteří se stali účastníky nehody nebo se nachází v jinak vypjaté situaci.

Sdělení ve zjednodušeném jazyce musí být smysluplné, jednoznačné, pochopitelné už po prvním přečtení. Je nutné jím sdělit informace, které adresáti potřebují, aby se zorientovali v problematice a věděli, co mají dělat. Není však zapotřebí prostřednictvím snadného čtení vysvětlovat složité odborné informace.

Tyto zjednodušené texty bývají doprovázené ilustračním obrázkem či fotografií, jež napomáhají k lepšímu pochopení. Články psané v souladu s metodikou snadného čtení musí být co nejjednodušší. Musí se vyhnout složitým slovům, dávat pouze jednu informaci do jedné věty a používat jen jednoduché a krátké věty. Je užitečné, pokud si autor srozumitelnost zjednodušeného textu vyzkouší přímo s lidmi, na něž se cílí.


Autor: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (zdroj: nzip.cz)  

Podpora, pomoc, péče Vzdělávání




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes