Nevraživost stranou! Vstřícností k bezpečnějším silnicím

04.03.2025 Platforma VIZE 0, z.ú.

V každodenním městském shonu, kde se chodci, cyklisté a řidiči dělí o stejný prostor, se ukazuje, jak nezbytný je vzájemný respekt. Na silnicích jsme totiž všichni zranitelní, bez ohledu na to, zda si užíváme procházku nebo řídíme auto. Každý z nás někdy může udělat chybu, důležitější je, jak na ni zareagujeme. Ve chvílích, kdy nevraživost či agrese mohou mít fatální následky, se malé vstřícné gesto stává tím, co mění celkovou atmosféru

Agrese na přechodu pro chodce

Zdroj: Platforma VIZE 0, z.ú.

(Ne)promíjení chyb ostatních

Agresivní chování je podle Národní strategie bezpečnosti silničního provozu příčinou téměř 40 % smrtelných dopravních nehod v České republice. Ve Spojených státech je tento podíl ještě vyšší – podle AAA Foundation for Traffic Safety souvisí agresivita s 54 % fatálních nehod. Tato statistika nás nutí k zamyšlení nad tím, zda je opravdu nutné každou malou chybu eskalovat. Podle výzkumu iniciativy Dám respekt by až 80 % Čechů uvítalo více ohleduplnosti mezi cyklisty a motoristy, což naznačuje, že si lidé uvědomují potřebu vzájemného respektu a tolerance.

Agrese plodí agresi

Agresivní chování, ať už jde o vybržďování, lepení se na zadek jiným autům, troubení nebo třeba zastrašování cyklistů, nevede k ničemu jinému než k dalším problémům. Jak se tedy zachovat správně v situacích, kdy nás někdo dostává do tlaku? Důležité je se vždy vyhnout agresivní reakci, konfrontaci a snaze „vyškolovat“ ostatní za jejich chyby. Nevraživost a honičky na silnici často vedou k nebezpečným situacím. Důležité je zachovat klid a neoplácet takové chování stejnou mincí.

Nejlepší je ustoupit a tím snížit potenciální hrozbu. Dobrou obranou je také změna trasy nebo předání situace policii, pokud se situace vymkne kontrole. Při opakovaném setkávání s agresivními řidiči může být výhodné mít v autě kameru pro dokumentaci.

Kampaň „Řitiči –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Nenechte se rozladit“ přináší pozitivní přístup k řešení nepříjemných situací na silnicích. Spojuje kreativitu a humor, aby pomohla řidičům lépe zvládat stresové momenty. Skrze karikatury postav jako je Lepič, Myškař, Vybržďovač a další, kampaň prezentuje projevy agresivity, ale také nabízí návod, jak si s nimi poradit.

A jak na ně? Můžete si pomoci tím, že si řekneme jednoduchou básničku: „Řitiči, řitiči, jeď už prosím do někam. Rozladit se nenechám!“. Nebo zkuste přeměnit frustraci ve smích, počítat od pěti do jedné nebo si prostě jen pro sebe ulevte zakletím. Na našem webu a na sociálních sítích jsme pro vás připravili speciální triky, jak si s každým typem řitiče poradit. Pokud se setkáte s takovým Šnekem, až to bude možné, bezpečně a v klidu ho předjeďte, bez nadávek a gestikulací. Jak vysvětluje Roman Budský ve videu Jak se správně zachovat při setkání se Šnekem? „Ostatně my vlastně ani nevíme, kdo sedí za volantem toho pomalého vozidla. Může to být řidič začátečník, řidič, který jede daným místem poprvé, někdo, kdo hledá nějakou adresu čili ten člověk to zpravidla nedělá naschvál, takže nemá vůbec smysl tu situaci hrotit.“. Ať už jde o Šneka, Lepiče nebo třeba Vybržďovače, najdete u nás praktické rady a tipy, jak zvládnout jejich chování s klidem a vyhnout se tak riziku.

Nezapadli jste někdy nevědomky do kategorie řitičů i vy? Vyzkoušejte si naši kvízovou hru na ritici.cz, který odhalí, zda k tomu máte sklony.

Vstřícná gesta pro lepší atmosféru na silnicích

Zlepšit náladu na silnicích lze snadno pomocí vstřícných gest. Malé gesto, jako je poděkování, puštění druhého řidiče z vedlejší nebo jednoduché mávnutí rukou na omluvu, může mít překvapivě pozitivní dopad na vás, ale i ostatní. Taková gesta nám všem připomínají, že i za volantem nebo na chodníku bychom měli zůstávat lidmi. Laskavost a respekt nejen snižují hladinu stresu, ale také přispívají k větší bezpečnosti na silnicích.

Až příště budete v blízkosti jiného vozidla, chodce nebo cyklisty, zvažte, jak může vaše jednání ovlivnit jeho den. Malé, pozitivní gesto od vás může mít větší dopad, než si myslíte, a je to efektivní způsob, jak přispět k lepšímu dopravnímu prostředí pro všechny. Pokud hledáte více tipů a rad, jak zůstat za volantem v bezpečí, podívejte se na další články a sledujte nás i na sociálních sítích.

Jak se správně zachovat při setkání s Lepičem? Více informací zde na videu.


Zdroj: Platforma VIZE 0, z.ú.

Cestování Bezpečnost




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2025 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes