Parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením

02.11.2023 gov.cz

Parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením, tedy takový, jenž označuje vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou, mohou získat držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou, přičemž vlastnictví vozidla není pro získání takového průkazu podmínkou.

Parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením

Zdroj: pixabay.com

Parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením lze označit vozidlo pouze v případě, že vozidlo řídí nebo je ve vozidle přepravovaná osoba, která je držitelem výše uvedeného průkazu.

Platnost parkovacího průkazu je stejná jako platnost průkazu ZTP nebo ZTP/P.

Žádost se podává osobně obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností nebo Magistrátu hl. města Prahy, případně úřadu městské části hlavního města Prahy, vždy podle místa vašeho trvalého bydliště. Parkovací průkaz většinou vydávají sociální odbory výše uvedených úřadů a vyřídit se dá zpravidla na počkání.

Nárok na průkaz pro osoby se zdravotním postižením má držitel průkazu ZTP nebo ZTP/P, který vlastní vozidlo, nebo je nějakým vozidlem převážen.

Držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P z důvodu postižení úplnou nebo praktickou hluchotou  na parkovací průkaz nárok nevzniká. Po předložení řidičského průkazu vydá dotčený úřad Označení vozidla řízeného osobou sluchově postiženou – modrý čtverec se symbolem přeškrtnutého ucha, kterým můžete označit svoje vozidlo.

K žádost je třeba:

  • platný průkaz ZTP nebo ZTP/P,
  • doklad totožnosti (např. občanský průkaz nebo cestovní pas),
  • jednu průkazovou fotografii,
  • rozhodnutí Úřadu Práce ČR o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením s označením ZTP nebo ZTP/P nebo protokol o převzetí tohoto průkazu,
  • původní parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením, pokud vám byl už dříve vydaný.
  • V případě vyřizování parkovacího průkazu pro osoby se zdravotním postižením nezletilému dítěti je nutné doložit také: doklad totožnosti dítěte, popřípadě jeho rodný list.

Je-li průkaz vyřizován pro osobu s omezenou svéprávností, je potřeba doložit ještě listinu opatrovníka vydanou příslušným soudem.

Co je to parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením

Modrá kartička se symbolem vozíčkáře opravňuje jeho držitele k využívání určitých výhod. V jednotlivých případech, a je-li to naléhavě nutné, umožňuje průkaz vjezd nebo parkování i v místech, kde to není běžně dovoleno:

  • vjezd tam, kde je značka „Zákaz vjezdu“ omezená dodatkovými tabulkami „JEN ZASOBOVÁNÍ“, „MIMO ZASOBOVÁNÍ“, „JEN DOPRAVNÍ OBSLUHA“ a „MIMO DOPRAVNÍ OBSLUHU“,
  • vjezd do oblasti označené dopravní značkou „Pěší zóna“,
  • možnost parkování na místech určených pro invalidy,
  • osvobození od dálničního poplatku při vjezdu na dálnici na území ČR,
  • držiteli parkovacího průkazu, který je zároveň vlastníkem nebo provozovatelem motorového vozidla může být zřízeno vyhrazené parkovací stání u místa jeho bydliště v režimu zvláštního užívání místní komunikace.

Chybně zaparkované vozidlo s parkovacím průkazem nesmí dostat „botičku“, ovšem odtaženo při porušení parkovacích předpisů být může.

Parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením platí i v ostatních zemích Evropské unie, avšak jeho výhody se mohou v jednotlivých zemích lišit. Je tedy důležité si konkrétní možnosti použití průkazu v zahraničí předem ověřit.

Pro případ kontroly by řidič či osoba převážená vozidlem označeným parkovacím průkazem, měla mít u sebe také svůj průkaz ZTP nebo ZTP/P.

Parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením musíte mít viditelně umístěný ve vozidle tak, aby při pohledu zvenku bylo možné ověřit jeho platnost. Nejčastěji bývá umístěn za čelním sklem vozidla. 

Zdroj: pruvodce.gov.cz

Cestování




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej nebudeme používat k posílání vtipů na pondělí, ale k zasílání důležitých či zajímavých sdělení.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes