Pozor na povánoční nákupy
Povánoční doba volá po tom, abychom si uvědomili, kde a komu můžeme při výprodejích i běžných nákupech „naletět“. To je jeden z předpokladů, jak si nezkazit dny po Vánocích či na začátku nového roku a nezískat špatnou zkušenost. Uvedená upozornění ostatně platí po celý rok u všech nákupů.
Zdroj: freepik.com
„I po Vánocích se nám prodejci snaží vnutit, co zůstalo z vánočních zásob. Čeho bychom se měli vyvarovat, abychom na jejich vábničky nenaletěli?“ (J.P. Brno)
Obchodníci dělají všechno, abyste nakoupili právě u nich, aby svoje přebytky z vánočních nákupů prodali. Často se stává, že uvidíte reklamu a ta vás svede k návštěvě prodejny, kde přes vaše předsevzetí, že nic kupovat nebudete, přece jen nějakou tu stovku utratíte. Naplníte tím představy prodejců.
První upozornění je nejen na promyšlené reklamy, ale i na označování zavádějícími názvy jako kakaová tyčinka s názvem čokoláda, změněná gramáž ve prospěch prodejce při zachování cen, proto pečlivě čtěte všechny informace na cenovkách nebo reklamních poutačích, hlavně ta malá písmenka umístěná dole pod textem. Také alergici by měli číst veškeré složení výrobku, často se z ničeho nic objeví ve známém a prověřeném výrobku zcela nečekané zařazení alergenu např. v tyčince již prověřené, najednou najdete pšeničnou mouku, tedy lepek, jak to zacvičí s celiatikem, to si mimo výrobce umíme představit všichni. Zkontrolujte si pečlivě kvalitu zboží, ať jde o potraviny, oblečení, či jiné. Nezapomeňte zkontrolovat dobu použitelnosti a záruční dobu. Čiňte tak i při nakupování online. Zde je třeba zkontrolovat i to, zda při objednávce zboží nenaskakuje vyšší cena než katalogová. Zaměřte se na odstoupení od smlouvy a reklamace. Zboží používejte co nejčastěji, abyste mohli reklamovat v půlroční lhůtě od koupi zboží, kdy máte jako spotřebitel poměrně velké výhody, či odstoupit od smlouvy. Stejně tak v kamenném obchodě může být jiná cena na cenovce a jinou vám může prodejce namarkovat na pokladně. Vždy pro vás platí nabídka, tj. cena na cenovce u zboží, za tu vám prodejce musí zboží prodat. Výmluva, že někdo z prodavačů udělal chybu, vás opravdu nemusí zajímat.
Druhé upozornění je na falešné slevy. Sice se proti nim staví i zákon, ale obchodníci někdy zákon nerespektují a počítají jinak, než zákon ukládá (výpočet z nejnižší ceny za předcházejících 30 dnů). Prodejci mnohdy nejnižší cenu uvedou, ale slevu počítají z jiné – vyšší ceny. Každá korunka je dobrá.
Třetí upozornění je na zvýšenou pozornost při nákupu na internetu. Zde se můžete setkat s podvodnými e-shopy. Tyto sleduje Česká obchodní inspekce a seznamy najdete na jejím webu i na internetu, stejně tak si dejte pozor i na zprostředkovatelské a anonymní e-shopy. Zprostředkovatelské e-shopy koupi jen zprostředkují, ale smlouvu o koupi uzavíráte s prodejcem. Tím riskujete dlouhou dobu dodání, možné problémy při vrácení nebo reklamaci zboží a nízkou kvalitu produktů.
Anonymním e-shopům je lépe se vyhnout, pokud si zde objednáte, obvykle vám provozovatelé objednané a zaplacené zboží nedodají a nereagují na žádný pokus o jednání, tj. jsou zcela nekontaktní. O těchto tzv. obchodnících by měla vědět PČR. Již proto, že škody, které způsobí, se sčítají.
Čtvrté upozornění je na e-shopy, které nemáte prověřené vy nebo přátelé, a nakupujete zde poprvé. Při prvním nákupu zvažte platbu na dobírku, NEPLAŤTE PŘEDEM. Vždy si udělejte čas, nenakupujte zde na poslední chvíli. Tam, kde požadují platbu předem bez další alternativy, nekupujte, i kdyby prodejce nabízel sebelepší cenu.
Páté upozornění je na existenci falešných recenzí. Ano, ani na ověření přes recenze se nelze spolehnout. Můžeme se setkat s tím, že recenze není prověřena, jak ukládá zákon.
Šesté upozornění. Na nákup spotřebního zboží si zásadně nepůjčujte! Stejné platí i u odložených plateb. Budete to vy, kdo bude splácet, což vám může způsobit značné problémy v budoucnu.
Sedmé upozornění. Sjednáte-li si spotřebitelský úvěr, ale své rozhodnutí si později rozmyslíte, máte možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů od jejího uzavření. Během této doby můžete odstoupit bez uvedení důvodu a bez obav z jakýchkoliv sankcí.
Autor: JUDr. Zdeňka Vejvalková, odborný poradce Rady seniorů ČR, poradna Brno.
Článek vyšel v časopise Doba seniorů leden 2025