Přihlásit se Bankovní identitou do Portálu občana? Povídat si s umělou inteligencí? I senioři to zvládnou, pokud ví, jak na to.

05.05.2025 Právě teď! o.p.s.

Od poloviny března běží projekt, který pomáhá zlepšovat digitální kompetencí seniorů. Jeho cílem zvýšit jejich schopnost komunikovat se státem on-line a bezpečně. První školení a workshopy má již pořádající organizace za sebou a účastníci ve zpětné vazbě nešetří chválou.

Vzdělávání seniorů, možnosti a technologie na PC

Zdroj: deepdreamgenerator.com

Projekt na podporu zvýšení digitálních kompetencí seniorů

Organizace Právě teď! o.p.s. se v rámci svých vzdělávacích aktivit věnuje tématům digitálního vzdělávání seniorů pravidelně a dlouhodobě. „Za dobu více než 10 let, kdy se věnujeme vzdělávání seniorů, jsme svědky obrovské proměny. Dřív jsme si, s trochou nadsázky, při výuce digitálních dovedností vystačili s bonmotem “tahle myška vás nekousne”. Ale je třeba si uvědomit, že do důchodového věku přicházejí lidé, kteří už s počítači a chytrými telefony řadu let aktivně pracují a logicky požadují ve svém vzdělávání jiná a nadstavbová témata, než je základní ovládání počítače“ uvádí Hana Čepová, autorka projektu a hlavní školitelka.  To potvrzuje i zjištění portálu Evropavdatech.cz, podle které Internet v chytrém telefonu a pokročilé digitální dovednosti. Celkem 74 % českých seniorů se technologiím nebrání“.

Podle analýzy Nadace OSF (2023) a následné od agentury PAQ Research je ale digitálně vyloučen každý pátý Čech. Analýzy mj. uvádí následující:

  • digitálně vyloučených nebo ohrožených digitálním vyloučením je v Česku cca 1,5–2 miliony lidí, tedy zhruba 20 % populace,
  • z této skupiny tvoří naprostou většinu senioři, lidé s nižším vzděláním a osoby žijící na venkově,
  • bariéry jsou nejen technické (přístup k internetu, zařízení), ale i psychologické a vzdělávací – lidé se bojí, že něco pokazí, stydí se nebo nemají nikoho, kdo by jim pomohl.

PAQ Research (25.10.2024) ve studiiČtvrtina obyvatel má problém s online komunikací s úřady. Jak v Česku vypadá digitální vyloučení

Projekt zvýšení digitálních kompetencí seniorů, který finančně podpořila spol. Philip Morris International a nad kterým převzala záštitu Bankovní Identita a.s., nabízí vzdělávání seniorům, kteří digitální kompetence zvládají na základní a střední úrovni a potřebují si tyto kompetence rozšiřovat a prohlubovat.

Bezplatné vzdělávání je nabízeno úřadům v krajích či obcích, seniorským organizacím, knihovnám a dalším subjektům a soustřeďuje se na vzdělávání primárně v těchto tématech:

  • Komunikace se státem – prakticky zaměřený workshop s názornými ukázkami užívání Portálu občana, Identity občana a přihlášení pomocí BankID, Datové schránky;
  • Kybernetická a digitální bezpečnost, bezpečný pohyb v digitálním prostředí, nakupování na internetu (příp. i boj s dezinformacemi);
  • Nadstavbová témata dle aktuálních požadavků, např. Umělá inteligence a mnohá další témata;

Najít to, co zaujme

Pro vzdělávací aktivity v Právě teď! o.p.s. toto nejsou nová témata a ve svém digitálním vzdělávání je již několik let nabízí. Ze zkušenosti organizace vyplývá, že o témata, jako je „Portál občana“ není u seniorů až takový zájem, ale jen do chvíle, než například zjistí, že se skrze tento nástroj mohou podívat na svůj účet v e-receptech a zjistit své započitatelné doplatky. „A tak je to u většiny námi nabízených vzdělávacích témat. Je potřeba najít to, co seniory opravdu zajímá, co se jich týká a oni se pak přestanou obávat a sami se začnou zajímat“ dodává H. Čepová.

První workshopy projektu už proběhly v Praze, věnovaly se praktickému zvládání umělé inteligence, které si senioři nemohli vynachválit. Z anonymní zpětné vazby vybíráme tři reakce „Perfektní lektorka, srozumitelné vysvětlení daného tématu, ... Zcela polopatické, trpělivé a jasné vysvětlování a uvedení velmi užitečných odkazů, ... Praktické ukázky toho, co AI uživatelům umožňuje, včetně odkazů na další užitečné nástroje“.

Sociální vyloučení, ale i bezpečnost

Hana Čepová k tématu dodává „Nejde jen o schopnost komunikovat se státem, přáteli a rodinou prostřednictvím technologií. Jde především o posilování sebedůvěry – uvědomění si, že i nové digitální nástroje zvládnou ovládat. Věříme, že právě tato sebedůvěra může pomoci předcházet sociálnímu vyloučení seniorů. I proto v našich vzdělávacích aktivitách klademe velký důraz na zásady bezpečného pohybu v digitálním prostoru“.

Více informací o projektu: https://pravetedops.cz/digitalni-kompetence/

O Právě teď! o.p.s

Posláním organizace Právě teď! o.p.s. je od jejího založení v r. 2013 snaha o změnu pohledu společnosti na vnímání stáří a stárnutí.

Pro tzv. aktivní seniory převážně v Praze připravuje organizace moderní aktivizační programy, zaměřující se na vzdělávání, pohybové, komunitní a společenské aktivity a v zimních měsících on-line programy.

Právě teď! o.p.s je držitelem značky PROVĚŘENÁ veřejně prospěšná organizace.

Kontakt:

Pokud máte doplňující dotazy, kontaktujte Hanu Čepovou, tel.: 603 852 740, mail. cepova@prave-ted-ops.cz


Vzdělávání Péče o sebe Zajímavost Bezpečnost Technologie




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2025 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes