Když strach ohrožuje zdraví
Dodržování léčebného postupu je pro udržení dobrého zdravotního stavu naprosto zásadní. Týká se pravidelného užívání léků či docházení na rehabilitace, dodržování dietního režimu, ale i aplikace injekcí. Právě u injekční léčby může s předepsaným postupem nastat problém. Mnoho lidí se totiž potýká s neviditelným, ale silným soupeřem – strachem z injekcí. Ať už se bojí bolesti, modřin anebo prostě jen toho, že celou proceduru nezvládnou. Důsledky mohou být vážné.

Zdroj: PROMOTON s.r.o.
Proč se někteří lidé bojí více než jiní?
Odpověď není vždy jednoduchá. Strach z injekcí může mít genetický základ, nebo vychází z negativního zážitku už z dětství či naopak neexistuje žádná předchozí zkušenost. Ve většině případů není ani zřejmé, kdy se tento strach objevil poprvé, avšak vyvolává celou řadu reakcí. Často se objevuje zrychlený tep, pocení, úzkost a někdy až ztráta vědomí.
Strach, jako emoční reakce, je z evolučního hlediska logický - mozek se snaží chránit tělo před bolestí a diskomfortem, proto reaguje na jehlu jako na potenciální hrozbu. Jenomže v případě strachu z jehel v injekcích je to spíše kontraproduktivní, zejména přejde-li do stavu fobie, konkrétně „trypanofobie“. Někdy bývá tak silná, že znemožňuje i běžné odběry krve, jindy se projevuje obavami z aplikace injekcí. Ať tak či tak, v každém případě komplikuje léčbu.
Následky
Extrémním strachem z injekcí trpí asi 10 % populace, ale i ti, kteří jsou na tom o kus lépe, minimálně znejistí v momentě, kdy mají injekci píchnout sami sobě. Podle statistik má s takzvanou samoaplikací problém až 80 % dospělých pacientů, u nichž léčba vyžaduje pravidelné používání injekcí.
Nejistota a obavy z bolesti či zvládnutí správného postupu aplikace, mohou vést k vynechávání dávky léků. Ačkoli lze takové chování pochopit, je riskantní. Například u léků na ředění krve (Clexane, Fraxiparine, Inhixa) může vynechání dávky způsobit rychlý vznik trombózy s neblahými následky. Proto je důležité předepsanou léčbu včetně dávkování důsledně dodržovat.
Řešení pro seniory
U starších pacientů se k obavám z jehel přidávají i specifické problémy spojené s věkem. Ty mohou aplikaci injekcí ještě více zkomplikovat. Jedná se především o třes rukou a zhoršenou jemnou motoriku, což ztěžuje manipulaci s injekční stříkačkou. Dalším faktorem ohrožujícím léčbu je zhoršený zrak, jenž omezuje bezpečnou aplikaci injekce.
Navíc, ne každý senior má možnost požádat o pomoc rodinu či partnera, také vyhledávání lékaře pro každou aplikaci injekce je časově náročné a ne vždy možné. Ideální stav je takový, aby byl pacient schopen si lék aplikovat sám.
Naštěstí existuje několik možností, jak tento strach překonat. Nabízí se psychologická podpora formou psychoterapie a postupného vystavování se situacím vyvolaným strachem z injekcí, nebo konzultace s lékařem, který poradí, jak si bezpečně aplikovat injekce. Dále je možné získávat informace o injekční léčbě a využívat speciální pomůcky, které usnadňují aplikaci injekcí a snižují bolestivost i tvorbu modřin.
Ačkoli strach z injekcí představuje v cestě za optimálním zdravím významnou překážku, je důležité si uvědomit, že existují způsoby, jak jej překonat. Nebojte se vyhledat pomoc a prozkoumat dostupné možnosti, ať už se jedná o psychoterapii, konzultaci s lékařem, vzdělávání, nebo využití praktických pomůcek. Vaše zdraví si zaslouží, abyste se cítili bezpečně a jistě při každém kroku léčby.
Autor: Ing. Milan Eyberger
Bezpečnost Péče v domácím prostředí Zdraví Zdravotnické pomůcky Pro pečující