Výcvik vodících psů pro nevidomé a slabozraké

01.03.2024 Pomocné tlapky o. p. s.

JAKÁ PLEMENA? Cvičíme zejména retrívry (labradorské, zlaté a výjimečně flat-coated) pro jejich inteligentní, nekonfliktní, přizpůsobivou, přátelskou a i s přibývajícím věkem stabilní povahu, chuť učit se a ochotu pomáhat lidem.

Výcvik vodících psů pro nevidomé a slabozraké

Zdroj: Pomocnetlapky.cz

JACÍ PSI?

Do výcviku přichází pes nebo fena ve stáří 12 - 20 měsíců, který projde přísnými povahovými a zdravotními testy (krevní testy, vyšetření moče a očního pozadí, RTG kontrola kyčlí a loktů). Pes musí mít zvládnuté základy slušného chování a hygieny, musí se umět chovat v bytě a i v ruchu města se nesmí ničeho a nikoho bát. Ideální je, když máme k dispozici štěně z vlastního chovu - z osvědčeného spojení a které prošlo roční předvýchovou ve vhodné rodině. Jiná možnost je koupě dospělého prověřeného psa ve věku do 20měsíců.
Psa vybíráme i cvičíme klientovi „na míru“, to znamená, že volíme jedince, který se hodí k jeho životnímu stylu, bydlišti, temperamentu i výšce a výcvik přizpůsobujeme jeho konkrétním potřebám.

VÝCVIK

Výcvik začíná nejprve v menších obcích a městech,  pokračuje v Plzni a v druhé půli v Praze. Samotný výcvik trvá minimálně 8měsíců a skládá se ze 3 fází. V první fázi si pes osvojí většinu úkonů a povelů, v druhé se dovednosti fixují a dochází k prvnímu seznámení psa s klientem, vyzkoušení společné chůze a upřesnění požadavků. V poslední fázi se vše „piluje“ a klient se s ohledem na vzdálenost co možná nejčastěji se psem navštěvuje. Tento včasný kontakt se nám velmi osvědčil:

  1. Pes si na svého budoucího pána postupně zvyká a v době předávání už jsou v podstatě „staří známí“, takže adaptace v novém prostředí probíhá daleko snadněji.
  2. Klient si postupně zvyká na svého psa, seznamuje se s jeho zvyky, potřebami a učí se mu při chůzi důvěřovat.
  3. Klient se s psem secvičí natolik, že může závěrečnou zkoušku složit sám, což považujeme za objektivnější test, než když zkoušku provádí vidící cvičitel či jiná osoba, nebo cvičitel se zatemněnými brýlemi, který však přesně zná psovy silné i slabé stránky.

ZKOUŠKY

Závěrečná zkouška probíhá až po několikadenním intenzivním secvičování. Klient přijede, nejlépe i s rodinou, do bezbariérového bytu Tlapek ve Starém Plzenci, a několik dní (individuálně-jak je třeba) bydlí s pejskem na neutrální půdě, kam za nimi cvičitel už jen dojíždí. Nyní se klient učí o psa starat- krmit, venčit, vyčesávat apod. a denně intenzivně trénuje na společnou zkoušku.
Závěrečnou zkoušku skládá klient na jemu neznámé trase ve velkém městě s provozem a zkušební komisi tvoří: nezávislý komisař - soudní znalec v oboru kynologie, rodinný příslušník nebo jiná osoba vybraná klientem a zástupce obecního/městského úřadu, který má psa proplácet, pokud přijme pozvání. Cílem zkoušky je ohodnotit všechny předepsané úkony a povely do zkouškového protokolu a předvést všem přítomným, že se zkoušený „tým“ dokáže bezpečně, plynule a jistě pohybovat na frekventované ulici, mezi lidmi, v obchodě, v dopravních prostředcích atd.


Zdroj: Pomocnetlapky.cz

Podpora, pomoc, péče




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes