Deset rad, jak ochránit seniory v létě

14.05.2024 Lukáš Bareš

Letní období s sebou přináší radost a zábavu, pro seniory však může představovat určitá zdravotní rizika. Jejich zdraví a pohodu mohou ohrozit vysoké teploty, dehydratace či sluneční záření. Naštěstí existuje poměrně dost způsobů, jak těmto rizikům předcházet a zajistit, aby si také senioři užili léto naplno.

Deset rad, jak ochránit seniory v létě

Zdroj: pixabay.com

1. Dodržujte pitný režim

Senioři ztrácí tekutiny rychleji než mladí lidé, a to i bez nadměrného pocení. Je důležité, aby v horkém počasí pili dostatek tekutin, i když necítí žízeň. Ideální je voda, neslazené čaje a ovocné šťávy.

2. Chraňte se před sluncem

Nadměrné vystavení slunečnímu záření může u seniorů vést k popáleninám, dehydrataci, kolapsům a dalším zdravotním problémům. Používejte opalovací krém s vysokým faktorem ochrany, noste klobouk a sluneční brýle a vyhýbejte se přímému slunci v nejteplejší části dne (mezi 10. a 16. hodinou).

3. Zůstaňte v chladu

Horké počasí by u seniorů mohlo vyvolat teplotní stres, který se může projevovat závratěmi, nevolností, zmateností a v nejhorším případě i smrtí. Je důležité zůstat v chladu, a to v klimatizovaných prostorech, ve stínu stromů nebo u ventilátoru. Noste lehké oblečení a pravidelně větrejte.

4. Dávejte pozor na infekce

Horké a vlhké počasí podporuje růst bakterií a virů způsobujících infekce. Senioři jsou k infekcím náchylnější než mladí lidé, proto je důležité dodržovat hygienu, mýt si ruce mýdlem a vodou, vyhýbat se velkým aglomeracím lidí a v případě potřeby vyhledat lékařskou pomoc.

5. Předcházejte pádům

Horké počasí způsobující únavu a dehydrataci zvyšuje riziko pádu. Noste pevnou obuv, uklízejte překážky z podlahy a v případě potřeby používejte chodítko nebo hůl.

6. Pozor na chronická onemocnění

Horké počasí může zhoršovat chronická onemocnění, jako jsou srdeční choroby, dýchací potíže a cukrovka. Dodržujte pokyny lékaře, užívejte léky podle předpisu a v případě zhoršení stavu vyhledejte lékařskou pomoc.

7. Věnujte pozornost lékům

Některé léky mohou v horkém počasí ztrácet účinnost nebo mít nežádoucí účinky. Přečtěte si příbalový leták léků a v případě potřeby se poraďte s lékařem.

8. Nebuďte sami

Senioři žijící sami mohou být v létě izolovaní a osamělí. Udržujte kontakt s rodinou a přáteli, navštěvujte seniorská centra a účastněte se společenských aktivit.

9. Výlety  a jiné cesty plánujte dopředu

Cestování v horkém počasí je náročné, zejména pak pro seniory náročné. Plánujte si cestu dopředu, vyhýbejte se obtížným aktivitám a v případě potřeby si s sebou vezměte doprovod.

10. Dbejte na duševní pohodu:

Horké počasí může u seniorů vyvolávat psychické potíže, například úzkost, deprese a poruchy spánku. Dbejte na duševní pohodu, relaxujte, věnujte se koníčkům a v případě potřeby vyhledejte pomoc psychologa nebo psychiatra.

Další tipy:

•     Dopřejte si lehké a zdravé jídlo, vyhýbejte se těžkým a mastným jídlům.

•     Pravidelně se hýbejte, ale vyhýbejte se náročné fyzické aktivitě.


   Autor: Lukáš Bareš,  První pomoc záchranáře 

Aktivity Cestování Zdraví
Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes