Co dělat když najdu seniora na zemi
Objevit seniora ležícího na zemi může být šokující situace, která vyvolává obavy a naléhavou potřebu jednat. Klíčové je v takovém okamžiku zachovat chladnou hlavu a vědět, jak správně postupovat.

Zdroj: pixabay.com
Tento článek vás krok za krokem provede nezbytnými úkony – od zajištění vaší vlastní bezpečnosti, přes rychlé zhodnocení stavu postiženého, až po poskytnutí základní první pomoci a přivolání profesionální pomoci. Naučíte se, jak efektivně reagovat, abyste maximalizovali šance na záchranu života a zdraví.
1. Oslovte ho, dbejte na vlastní bezpečí, zkontrolujte zdali je pro Vás prostor bezpečný.
2. Nereaguje? Zkuste bolestivý podmět, nevíte jaký? Štípnutí do ušního lalůčku, zatřeste sním, se slovy slyšíte mě ?
3. Neslyší? Nereaguje? Otočte ho na záda, volejte 155 !
4. Proveďte záklon hlavy... prostě jej vezměte za bradu a pomalu tlačte dozadu .. zprůchodníte tak dýchací cesty, vyčistěte dutinu ústní.
5. Položte si svoje ucho k jeho ústům a očima pozorujte hrudník, dýchá? Slyšíte, že dýchá? Cítíte, proud vydechovaného vzduch? Zvedá se hrudník ?
Ano dýchá, pravidelně jako já. Otočte ho do stabilizované polohy na bok, proč? Kdyby zvracel. ať to nevdechne!
6. Nedýchá je prostě ticho.
7. Položte svoje ruce uprostřed hrudní kosti, propněte lokty a s frekvencí 100- 120 x za minutu stiskněte hrudník. Kolikrát? Zhruba 1/3, 4-6 cm.
8. Kdy mám přestat? Po příjezdu záchranné služby, když Vás někdo vystřídá, pokud uvidíte aktivní pohyb, začne reagovat a tím i dýchat .. ano teď jste ten pravý hrdina.
Zvládnutí základních kroků první pomoci v situaci, kdy naleznete seniora na zemi, je neocenitelnou dovedností, která může rozhodnout o životě. Pamatujte, že nejdůležitější je zachovat klid, zajistit bezpečnost a rychle přivolat odbornou pomoc. I jednoduchá resuscitace může udržet životní funkce, dokud nedorazí záchranáři. Nebojte se jednat – vaše rychlá a správná reakce z vás udělá hrdinu a může starší osobě zachránit život nebo výrazně minimalizovat následky pádu. Buďte připraveni pomoci, znalost těchto kroků je prvním předpokladem úspěšné pomoci.
Autor: záchranář Lukáš Bareš