Ochrana před klíšťaty

30.04.2024 Ministerstvo zdravotnictví ČR

Chraňte se před klíšťaty, která sají krev a mohou přenášet životu nebezpečné infekce!

Ochrana před klíšťaty

zdroj: nzip.cz

Ochrana v přírodě

Pro ochranu před klíšťaty v přírodě platí několik základních pravidel:

  • Noste oblečení (zejména kalhoty) z hladké, světlé látky; nevhodné je tmavé oblečení z látky s vlasem.
  • Používejte repelentní přípravek, který lze nanést na oblečení, zejména na spodní část nohou, od kolen níže. Pokud je u přípravku uvedeno dávkování a doba účinku na komáry, je třeba počítat s tím, že pro klíšťata bude účinnost přibližně poloviční.
  • V terénu, kde se mohou vyskytovat klíšťata, si raději nesedejte (nelehejte) na zem, ani když použijete podložku.
  • Pohybujte se hlavně po cestách a nevstupujte volně do trávy, bylinné vegetace a křoví.
  • Při chůzi si občas prohlédněte spodní část nohou (nohavice, punčochy) a sejměte eventuálně zachycená klíšťata (proto je výhodná světlá barva oblečení).

Jak jak postupovat po návratu z návštěvy míst s předpokládaným výskytem klíšťat?

Prohlédněte pečlivě celé tělo, zda se nepřichytilo klíště. Nejčastěji se přisávají: v podkolenní jamce, tříslech, podpaží, za ušima, u dětí na hlavě (mezi vlasy). Klíšťata se však mohou přichytit kdekoliv, včetně intimních míst. Člověka mohou napadnout a nakazit i nedospělá klíšťata, přičemž nenasátá larva je v průměru jen 0,8 mm a nymfa 1,2 mm velká. Nalezená klíšťata musíte ihned odstranit!


Vývojová stadia klíštěte a srovnání jejich velikosti s velikostí lidského nehtu. © KPixMining / shutterstock.com

Sprchování ani omytí žínkou nestačí! Prohlédněte se pečlivě i následující ráno, protože klíště se může pohybovat delší dobu (několik hodin) po těle napadeného, než se přichytí. Obě prohlídky jsou nutné, abyste včas našli přichycené klíště, dříve než se plně rozvine proces sání krve.

Jak odstranit přichycené klíště?

  • Místo přisátí dezinfikujte jodovým či jiným dezinfekčním prostředkem.
  • Pomocí navlhčené textilie, nejlépe žínkou nebo ručníkem, lehce pohybujte (viklejte) ze strany na stranu klíštětem, které se po 2 až 3 minutách uvolní. V případě potřeby klíště opatrně podeberte a vyjměte měkkou pinzetou. Osvědčují se i komerčně vyráběné umělohmotné karty se zářezy – podle velikosti – na larvy, nymfy a dospělá klíšťata.
  • Klíšťaty netočte! Při pokusu o otáčení se vždy odtrhne přední část klíštěte, která zůstane v kůži napadeného a způsobí dlouho přetrvávající zatvrdlinu, případně lehký zánět.
  • Místo po odstraněném klíštěti znovu dezinfikujte jodovým či jiným dezinfekčním prostředkem.

Jak zlikvidovat odstraněné klíště

  • S každým klíštětem zacházejte jako s potenciálně infekčním materiálem! Hlídejte, abyste si při jeho likvidaci nepotřísnili ruce či předměty v okolí.
  • Klíště zásadně nemačkejte, ani se ho nesnažte jinak mechanicky rozdrtit.
  • Klíště zabalte do kousku papíru (nejlépe novinového) a na nehořlavém podkladu zapalte.
  • Nezapomeňte, že zásadu o potenciální infekčnosti klíšťat je třeba respektovat i při odstraňování klíšťat z domácích zvířat (psů, koček). Při této práci je třeba používat gumové rukavice.

Následující video názorně ukazuje odstranění klíštěte z kůže a jeho následnou likvidaci:

https://www.youtube.com/watch?v=Q6MpQ9kBMvI

Jak si dále počínat po odstranění klíštěte?

Klíště, které se přichytilo a začalo sát, vyvolá vždy nevelké (do 5 cm) zarudnutí pokožky v místě přichycení, které může přetrvávat 2 až 3 dny, ale nezvětšuje se. Nejde o příznak borreliózy (borreliový erytém).

Pokud se za 3 týdny od přisátí klíštěte zvětšuje zarudlá skvrna na kůži (která většinou v centru zbledne), a máte zvýšenou teplotu, chřipkové příznaky či jste unaveni, navštívte neprodleně lékaře a informujte ho o napadení klíštětem.

Jaké nemoci mohou klíšťata přenášet?

Klíšťata druhu Ixodes ricinus, která se vyskytují v ČR, mohou přenášet zejména následující infekční onemocnění:

Bližší informace najdete v článku Další infekce přenášené klíšťaty na webu Státního zdravotního ústavu.

Nezapomínejte na očkování proti klíšťové encefalitidě!

Účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování. Očkovat se můžete u vašeho praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Klíšťata infikovaná virem klíšťové encefalitidy se vyskytují jak v přírodě, tak v okolí obydlí (parky, zahrady). Je důležité očkovat nejen děti, ale i dospívající a dospělé. Očkování je nutné opakovat ve stanovených intervalech (3 až 5 let).

Nezapomeňte, že virus klíšťové encefalitidy může být přítomen také v mléce, zejména kozím nebo ovčím. Při požití kontaminovaného a tepelně nezpracovaného mléko nebo produktů z něho se může původce onemocnění přenést na člověka. Virus lze zbavit účinnosti pasterizací mléka při teplotě 72–85 °C již za 10 sekund.


Autor: Státní zdravotní ústav (zdroj: nzip.cz)  

Zahrada Zdraví Aktivity




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej nebudeme používat k posílání vtipů na pondělí, ale k zasílání důležitých či zajímavých sdělení.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes