Prevence a léčba proleženin

25.07.2025 Malyra, s. r. o.

Proleženiny, odborně nazývané dekubity, jsou bolestivé a náročné na léčbu, ale jejich vzniku lze často předejít správnou prevencí. Příčinou vzniku proleženiny je v principu porucha prokrvení kůže a podkožních tkání, která vzniká zejména v důsledku déle trvajícího tlaku, tření a vlhkosti, které působí na kůži a podkožní tkáně. Obvykle se projeví u osob, které jsou dlouhodobě upoutány na lůžko nebo invalidní vozík, u těžce nemocných se však může objevit v průběhu několika hodin.

Zdravotní poradenství od zdravotní sestry

Zdroj: Malyra, s.r.o.

Jak předcházet vzniku proleženin?

Péče o lůžko

Základem je, aby byly lůžkoviny nejen čisté, ale zejména prostěradlo, na kterém nemocný leží, musí být řádně vypnuté, prosté jakýchkoliv záhybů, prošití apod. Jakýkoliv drobný předmět, hadička katetru nebo i drobky z jídla, na kterých člověk leží, zvyšují tlak na kůži v daném místě.

Správná hygiena

Kůži je třeba udržovat čistou a suchou, protože vlhkost naruší ochrannou bariéru kůže, která je pak náchylnější ke vzniku proleženin. Po omytí kůže je důležité ji důkladně vysušit, ale začervenalá místa nikdy netřít, ručník jen přikládat k tělu. Také osobní prádlo nemocného musí být nejen čisté a suché, ale nesmí se nikde shrnovat a tlačit jej.

Pravidelná změna polohy

Doporučuje se pacienty pravidelně polohovat, ideálně každé dvě hodiny. Tím se snižuje tlak na riziková místa, jako jsou zejména paty, kyčle a křížová oblast, ale i zátylek, lokty, uši atd. Pozor na správnou manipulaci s nemocným při polohování. Taháním těla po podložce dochází ke tření, které je další příčinou vzniku dekubitů.

Vhodné pomůcky

Speciální matrace proti proleženinám (pasivní nebo aktivní) a různé polohovací pomůcky mohou při správném použití efektivně rozložit tlak. Pomůcky k přesunu pacienta umožní jednoduchou a méně namáhavou manipulaci s ním, a to od manipulačních prostěradel, tubusů až po zvedáky a složité zvedací systémy.

Výživa a hydratace

Dostatečný příjem bílkovin, vitamínů a minerálů podporuje regeneraci kůže a tkání. Nezapomínejte ani na pitný režim. V případě, že nemocnému nechutná, málo jí, je vhodné doplnit jídelníček o nutriční doplňky ve formě nápojů a krémů, které jsou široce dostupné v lékárnách.

S polohováním, hygienickou péči a aplikací ochranných mastí u nemocného pomáhají i pečovatelky v terénních sociálních službách.

Jak může pomoci domácí zdravotní péče?

Naše zdravotní sestry pomáhají s odbornou péčí o vzniklé proleženiny. Můžou přijít i na jednorázovou konzultační návštěvu, kde vás naučí správné manipulaci a péči o pacienta, ukážou a nacvičí s vámi polohování a doporučí vhodné pomůcky. Je možné se domluvit i na konzultaci a nácviku péče v naší výukové místnosti. Díky správně prováděné péči zlepšíte kvalitu života nejen nemocného, ale i všech pečujících, proto si neváhejte požádat o odbornou pomoc.

 

Připravila Mgr. Beata Raisová, PhD., MBA (zdroj:  Malyra, s.r.o.)

Prevence Zdraví Domácí péče Péče v domácím prostředí Podpora, pomoc, péče Pro pečující




Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2025 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes