Prevence trombózy při cestování
Cestování se stalo běžnou součástí našeho života. Cesty za odpočinkem nebo prací mají obohacující potenciál, rozšiřují obzory a přispívají k osobnímu i profesnímu rozvoji. Ovšem pro mnoho z nás má cestování ještě jeden rozměr, a to nutnost skloubit radost a nadšení s pravidelnou injekční léčbou.

Zdroj: Ing. Milan Eyberger
Dlouhé přesuny autem, vlakem nebo letadlem představují pro lidský organismus určitou zátěž. Několik hodin strávených sesazením v malém prostoru, snížená pohyblivost, dehydratace i změny tlaku zpomalují krevní oběh a mohou zvyšovat riziko vzniku krevních sraženin, takzvaných trombů způsobujících trombózu hlubokých žil.
Prevence trombózy a podpora krevního oběhu
Pro osoby s vyšším rizikem trombózy je důležité dodržovat preventivní opatření:
- dostatečný pitný režim - během cesty je vhodné pravidelně pít vodu a vyhýbat se nadměrné konzumaci alkoholu a kofeinu, které mají dehydratační účinky;
- pohyb – i v omezeném prostoru dopravního prostředku je možné provádět jednoduché cviky, jako je kroužení kotníky, propínání špiček nohou nebo střídavé zvedání pat; velmi účinné jsou také pravidelné procházky (pokud to podmínky dovolí);
- kompresní punčochy - podporují krevní oběh v dolních končetinách a snižují riziko otoků i sraženin;
- léky na ředění krve - pacienti s prokázaným rizikem trombózy, ať už z důvodu prodělané příhody, genetické predispozice nebo jiných zdravotních komplikací, musí užívat léky na ředění krve; mezi nejčastěji používané patří Clexane, Fraxiparine, Inhixa, které se aplikují formou podkožních injekcí; tyto léky pomáhají snižovat srážlivost krve a tím během cestování minimalizují riziko vzniku trombózy; je zásadní, aby pacienti s předepsanou antikoagulační léčbou i během cestování dodržovali doporučené dávkování a časový harmonogram.
Usnadnění aplikace injekcí na cestách
Pro mnoho pacientů znamená pravidelné píchání injekcí stresující a nepříjemnou záležitost, a co teprve během cestování? Jak si píchnout injekci na letišti nebo dokonce v autobuse? Strach z nesprávné aplikace kvůli studu před ostatními cestujícími či třesu v rukou může vést k úzkosti a odložení pravidelné dávky „na někdy později“. Ovšem pravidelná aplikace injekce se dá zvládnout v klidu a bez zbytečného stresu i během dovolené.
TUGI: Každodenní pomocník
S aplikací injekcí (nejen) během cestování pomůže TUGI. Tato chytrá pomůcka zajistí stabilní uchycení injekční stříkačky, což usnadňuje manipulaci a zvyšuje přesnost aplikace. Tím, že pomáhá udržet jehlu ve správné poloze, minimalizuje riziko poranění. TUGI je kompatibilní s různými typy předplněných injekčních stříkaček s nízkomolekulárními hepariny, které se používají při léčbě trombózy.
Cestování by mělo být zdrojem radosti, a to i v případě nařízené či preventivní injekční léčby. Jen je třeba se dobře připravit – informujte se, dodržujte preventivní opatření a využívejte moderní technologie. Také nezapomeňte svůj cestovatelský plán zkonzultovat s lékařem a zajistit si dostatečnou zásobu léků, abyste se v klidu mohli vydat vstříc novým zážitkům a objevovat svět bez zbytečných obav.
Autor: Ing. Milan Eyberger
Bezpečnost Cestování Péče v domácím prostředí Zdraví Zdravotnické pomůcky Prevence