Senioři nad 75 jezdí zdarma
Seniorům se otevírají nové možnosti cestování! Díky výhodám ve veřejné dopravě se naskýtá jedinečná příležitost prozkoumat malebnou krajinu a navštívit zajímavá místa s bohatou historií a lákavými pochoutkami. Připravte se na cestu plnou dobrodružství, kde se snoubí technické umění s přírodními krásami a kde si na své přijdou prarodiče i vnoučata.

Foto: Blanka Rašticová, Slovácké muzeum, Uherské Hradiště
Objevte kouzlo regionální železnice
Zlínský kraj se zařadil mezi regiony, kde mohou senioři starší 75 let cestovat veřejnou dopravou zdarma. A tak se nabízí pestrá paleta výletů. Například přímý rychlík ČD z Prahy do Luhačovic. Kdo má rád dobrodružství a nevšední zážitky, v Újezdci u Luhačovic přesedne na osobní vlak společnosti Ariva směřující do Bylnice, na takzvanou Vlárskou dráhu, která na své trati, dnes končící ve Vlárském průsmyku, zdolává velmi členitou krajinu. Její stavba se uskutečnila v letech 1883 až 1888. Nad obcí Pitín se vlak sune do kopce s nejvyšším převýšením. Jízda připomíná lanovku. Na stavbě trati kromě místních pracovali i zahraniční dělníci. Nejdůležitější byli italští váleční zajatci, se zkušenostmi z Alp. Celá stavba trvala pouhých pět let. Dnes by to patrně nestačilo ani na získání potřebných povolení.
Vlárskou dráhou za zážitky pro celou rodinu
Svezení na Vlárské dráze nabízí skvělou atrakci pro prarodiče s vnoučaty. Kde jinde dnes děti mohou na vlastní oči spatřit stáda pasoucích se krav, či oveček. A což teprve předlouhý tunel před Valašskými Kloboukami. A mosty nad údolími. To se hned tak nevidí. Kloboucké nádraží je sice dost daleko od města, ale je to z kopce a tak cesta pěkně ubíhá. Návštěva Valašských Klobouků stojí za to. Město se pyšní jedním z největších náměstí, nejen ve Zlínském kraji.
Valašské Klobouky: Město s bohatou historií a chutí
Klobouky byly velmi důležitou součástí textilního průmyslu Rakouska-Uherska. Zdejší mistři svého oboru - soukeníci zde vyráběli velmi kvalitní sukna, která se používala i na vojenské uniformy CaK armády. A protože císař pán dobře platil, měli se dobře i soukeníci. V kronikách je zaznamenáno, že lidé ve Valašských Kloboukách pili jen tokajské a další vybraná vína a odmítali produkci vinařů z Jižní Moravy. I dnes si zde pochutnáte, na náměstí je skvělé řeznictví, pekárna s vlastní produkci, kde koupíte i čerstvou brynzu z Červeného Kameňa na Slovensku.
Tip pro zvídavé
Ve zdejším muzeu je možné si domluvit prohlídku po pamětihodnostech města, mezi nejvzácnější patří vila továrníka Josefa Bratmanna, kterou navrhl architekt Huber Gessner a je nejstarší secesní realizací na území České republiky.
Tak neváhejte a vzhůru na cesty!
Autorka textu: Alena Kučerová
Foto: Blanka Rašticová, Slovácké muzeum, Uherské Hradiště