Jak prodat či pronajmout nemovitost krok za krokem

10.07.2025 KOPECKY RealEstate & Partners, s.r.o.

Při prodeji či pronájmu domu nebo bytu je třeba počítat s řadou kroků a detailů. Připravili jsme pro vás tedy praktický návod, jenž vás celým procesem provede a pomůže vám vyhnout se nejčastějším chybám.

Apartmán. Jak prodat / pronajmout nemovitost krok za krokem

Zdroj: KOPECKY RealEstate & Partners, s.r.o.

Pečlivá příprava je základ  

Pro úspěšný prodej či pronájem je potřeba nemovitost dobře připravit. Začněte generálním úklidem, odstraněním osobních věcí a rušivých dekorací, drobnými opravami a světlou, neutrální výmalbou. Neutrální prostředí pomáhá zájemcům představit si vlastní život v prostoru. Čistý, upravený a voňavý byt vždy působí atraktivněji.

Dokumentace  

Důležité je mít připravenou kompletní dokumentaci. U bytu v osobním vlastnictví budete potřebovat aktuální list vlastnictví z katastru nemovitostí, nabývací titul (kupní, darovací nebo dědickou smlouvu) a průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). U družstevních bytů jsou zásadní stanovy družstva a potvrzení o bezdlužnosti. U obou typů bytů se vyplatí mít také poslední vyúčtování služeb a fondu oprav. U rodinného domu je navíc vhodné doložit kolaudační rozhodnutí, revize a projektovou dokumentaci.

Nastavení ceny 

Správné nastavení ceny je dalším klíčovým bodem. Srovnávejte svou nemovitost s podobnými v okolí a sledujte aktuální poptávku. Příliš vysoká cena zájemce odradí, příliš nízká vás připraví o peníze. Vsaďte na kvalitní fotografie, video či 3D prohlídku. Inzerujte na velkých realitních portálech i na sociálních sítích. Vstřícně a rychle reagujte na dotazy zájemců, plánujte prohlídky v časech, které vyhovují většině lidí.

Prověření uchazečů a právní náležitosti   

Pokud pronajímáte, ověřte si platební morálku zájemců – například nahlédnutím do veřejných rejstříků. V případě prodeje i pronájmu mějte připravené podklady pro smlouvy a argumenty pro vyjednávání o ceně. Po dohodě se zájemcem se podepisuje rezervační a následně kupní či nájemní smlouva. Peníze doporučujeme vypořádat bezpečně, například přes advokátní nebo notářskou úschovu.

Předání objektu a daňové povinnosti

Nezapomeňte na předávací protokol a převod energií na nového vlastníka nebo nájemce. V případě prodeje je třeba podat návrh na vklad na katastrální úřad, u bytu ohlásit změnu správci domu nebo SVJ/družstvu. Daňová povinnost při prodeji vzniká jen v určitých případech – například pokud nemovitost nevlastníte dostatečně dlouhou dobu nebo jste ji nezískali dědictvím v přímé linii.

S jasným postupem, přípravou a pečlivostí celý proces zvládnete pohodlně a bez zbytečných chyb.

 

Autor: Leo Kopecký, KOPECKY RealEstate & Partners, s.r.o.

Reality Bydlení Právo Zajímavost



Související články



Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej budeme používat k zasílání důležitých nebo zajímavých sdělení. Prosíme, zkontrolujte si svoji emailovou schránku, kam jsme poslali potvrzovací e-mail.

© 2025 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes