Duševní zdraví: jak si pomoci sám
Moderní doba s sebou přináší různé svépomocné programy a eHealth aplikace. Kromě toho však existují i tradiční a léty prověřené způsoby, jak pečovat o své duševní zdraví.

Zdroj: nzip.cz
Svépomocné programy a eHealth aplikace
K možnostem svépomoci patří i různé mobilní či webové aplikace a portály, které slouží k podpoře duševního zdraví, jako prevence potíží, k osobnostnímu rozvoji a růstu. Je však důležité a zásadní si uvědomit, že žádný z těchto nástrojů není určený k diagnostice vašeho trápení ani k odborné zdravotnické péči a léčbě, to přísluší lékařům a klinickým psychologům.
Přesto však lze doporučené programy a webové aplikace využívat:
- když potřebujete rozvíjet znalosti a dovednosti pro podporu vašeho duševního zdraví;
- když se potřebujete zorientovat ve svém trápení;
- když chcete zkusit najít duševní rovnováhu svépomocí, ještě před tím, než se rozhodnete vyhledat pomoc odborníka:
- Jak si můžu pomoci sám
- Cítím se špatně dlouhodobě a potřebuji vyhledat pomoc
- v mezičase, když už na pomoc odborníka čekáte;
- v průběhu samotné léčby a spolupráce s odborníky;
- po ukončení odborné pomoci, kdy mohou podobné programy sloužit jako záchytné body nebo jako udržující trénink získaných znalostí a dovedností.
Opatruj se : Stránky Národního ústavu duševního zdraví ČR vytvořené ve spolupráci s dalšími národními a mezinárodními organizacemi na základě vědecky ověřených informací, kde se prostřednictvím jednotlivých oddílů tematicky seznámíte se vším, co je v péči o duševní zdraví a pomoc v nesnázích potřeba.
Nevypusť duši : Program neziskové nestátní organizace, který cílí na prevenci v péči o duševní zdraví, plný praktických a ověřených informací.
Nepanikař :Aplikace „Nepanikař“ poskytuje zdarma rychlou první psychologickou pomoc. Obsahuje moduly: deprese, úzkost/panika, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu, moje záznamy, poruchy příjmu potravy a kontakty na odbornou pomoc.
Základní pilíře zdraví
Bez ohledu na to, jaké psychické trápení zažíváte, existují základní pilíře duševního i fyzického zdraví, které je důležité neustále rozvíjet a udržovat. Tyto pilíře představují univerzální principy, které mohou zlepšit kvalitu našeho života, i když na první pohled necílí na přímou léčbu specifických psychických potíží. V rámci svépomoci doporučujeme základní knihu o vztahu těchto pilířů a celkového psychického i fyzického zdraví, doporučovanou odborníky: „Přežít: Zůstaňte mladí a zdraví co nejdéle“ od autora Peter Attia. Klíčové pilíře jsou stručně popsány v následujících odstavcích.
Dostatek kvalitního spánku
Umožňuje tělu a mysli regeneraci. V rámci svépomoci doporučujeme jako základní současnou knihu o spánku: "Proč spíme" od Matthewa Walkera.
Pravidelná pohybová aktivita
Podporuje nejen fyzické, ale i psychické zdraví, zvyšuje úroveň energie a pomáhá snižovat stres, úzkost i mírnit depresivní symptomy. V rámci svépomoci doporučujeme základní knihu o vztahu mezi pohybem a psychickým zdravím, doporučovanou odborníky: „Pohyb! Jak tělo umí změnit mysl“ od Caroline Williams.
Zdravá strava
Posiluje náš imunitní systém, podporuje celkovou pohodu a má vliv na naše celkové zdraví. Biologické propojení mysli s trávicí soustavou je nedělitelné a je prokázáno, že střevní mikrobiom ovlivňuje hladinu serotoninu v amygdale – oblasti důležité pro zvládání stresu, úzkosti a deprese. V rámci svépomoci doporučujeme základní knihu o vztahu mezi životním rytmem, výživou a zdravím, doporučovanou odborníky: „Cirkadiánní kód: Využijte přirozený rytmus svého těla pro zdraví, výkon a zhubnutí“ od Satchin Panda. Doplnit můžete „Druhý mozek“ od Emeran Mayer.
Omezení spotřeby alkoholu na minimum
Snížení spotřeby alkoholu zlepšuje fyzické zdraví a snižuje riziko vzniku chronických onemocnění. Současné vědecké poznatky včetně doporučení WHO se shodují, že ve skutečnosti neexistuje žádná zdravá nebo bezpečná míra konzumace alkoholu. V rámci svépomoci doporučujeme základní knihu o snížení spotřeby alkoholu doporučovanou odborníky: „Snadná cesta, jak skoncovat s alkoholem“ od Allena Carra.
Redukce kouření a jiných návykových látek
Přestat kouřit jednoznačně zvyšuje délku a kvalitu života, snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění, rakoviny a respiračních problémů a vede k lepšímu celkovému zdravotnímu stavu. V rámci svépomoci doporučujeme základní knihu o zanechání kouření doporučovanou odborníky: „Snadná cesta, jak přestat kouřit“ od Allena Carra.
Snížení stresu a zvyšování schopnosti jej zvládat
Stres je klíčovým faktorem v etiologii řady onemocnění, včetně poruchy imunity, srdečních problémů či depresí a úzkostí; jeho redukce může předcházet těmto stavům a zlepšit kvalitu i délku života. Možností, jak redukovat stres, existuje velké množství (viz články Za kým jít a kdo mi s čím pomůže a Jak si můžu pomoci sám). V rámci svépomoci doporučujeme základní knihu o redukci stresu v běžném životě doporučovanou odborníky: „Život samá pohroma: Jak čelit stresu, nemoci a bolesti pomocí moudrosti těla a mysli“ od Jona Kabata-Zinna.
Autor: Ústav lékařské psychologie a psychosomatiky LF MU (zdroj: nzip.cz)