Elektronický poukaz na zdravotnické prostředky

09.02.2024 Ministerstvo zdravotnictví ČR

ePoukaz (neboli elektronický poukaz na zdravotnické prostředky) je součástí systému eRecept. V provozu je od 1. května 2022 a pro zdravotnické pracovníky i výdejny je nepovinný. Na ePoukaz je možné předepsat všechny typy zdravotnických prostředků (od brýlí, přes kontaktní čočky až po berle, invalidní vozík nebo inkontinenční pomůcky). Elektronizovány jsou totiž všechny tři typy papírových poukazů na zdravotnické prostředky.

Elektronický poukaz na zdravotnické prostředky

Zdroj: Nzip.,cz

ePoukaz může přijít mailem i textovou zprávou

Identifikátor elektronického poukazu se předává pacientovi vždy bezplatně a ten si může zvolit možnost jeho zaslání. Na výběr je z následujících:

  1. e-mail zaslaný na adresu elektronické pošty pacienta, 
  2. textová zpráva zaslaná na mobilní telefonní přístroj pacienta, 
  3. datová zpráva s využitím webové nebo mobilní aplikace systému eRecept. 

Kde je možné ePoukaz uplatnit?

Lékařů, kteří ePoukaz vystavují, a výdejen, kde si pacient své zdravotnické prostředky na ePoukaz může vyzvednout, neustále přibývá. Na webu www.epreskripce.cz je k dispozici Seznam vydávajících subjektů připravených na výdejelektronických poukazů, kde si každý může vyhledat výdejnu blízko svého bydliště. Do vyhledávače stačí zadat město, ulici nebo poštovní směrovací číslo. V seznamu je také možné ověřit, jestli vaše oblíbená výdejna, lékárna nebo optika vydání na ePoukaz umožňuje. 

Vystavené elektronické poukazy najde pacient v lékovém záznamu

Stejně jako vystavené eRecepty (a záznamy o provedeném očkování) najde každý pacient ve svém lékovém záznamu i přehled vystavených, případně vydaných ePoukazů. Nahlédnout do něj lze pomocí nové mobilní nebo webové aplikace, která umožňuje přihlášení pomocí Identity občana, tedy např. prostřednictvím bankovní identity i dalšími způsoby elektronické identifikace. 


Zdroj: nzip.cz


Zdraví
Informace (nejen) pro prarodiče

Přihlaste se k odběru novinek a buďte v obraze bez ohledu na počet svíček na vašem dortu. Pokud nám dáte svůj e-mail, slibujeme, že jej nebudeme používat k posílání vtipů na pondělí, ale k zasílání důležitých či zajímavých sdělení.

© 2024 Proprarodice.cz, s.r.o.
by Media Heroes